Kaštanové pohádky, aneb vyprávění podle obrázků

Kaštany - vyprávění podle obrázků

Vyprávění podle obrázků je vděčným způsobem, jak v malých dětech podpořit představivost i jak je rozmluvit, a na podzim k tomu můžete využít ten nejdostupnější materiál – kaštany.


Neznám dítě, které by nemělo rádo kaštany. Jsou hladké až hebké, příjemné do ruky. Jinačí pocit z nich máte těsně po vyloupnutí ze slupky a jiný zase poté, co už nějakou dobu prosychají. Sbírali jsme je poslední měsíc během procházek. Ač jsme jich dle mého měli už více než dost, pořád se děti dožadovaly toho, že to znovu a znovu vezmeme kolem nějakého jírovce. Inu, materiálu na propršené dny máme až do zimy dost a naše kaštanové pohádky jsou jenom jednou z mnoha aktivit, které s nimi máme v plánu.

Na kaštanové povídání jsme se koneckonců chystali už dva roky. Před dvěma lety ale malý ještě nemluvil a loni jsme ještě netušili, kde okolo nás rostou kaštany. Letos už to ale vyšlo. 🙂

Co potřebujete:
  • kaštany,
  • bílý fix.
Co si dítě procvičuje:
  • slovní zásobu,
  • mluvení,
  • přemýšlení,
  • představivost,
  • paměť.

Co na kaštany nakreslit

Na kaštany můžete nakresli prakticky cokoli, co vás napadne. Tady je pár tipů od nás. 🙂

  • věci související s přírodou: strom, les, list, houbu, květinu, trávu;
  • zvířata ze zahrady i lesa: šneka, želvu, lišku, sovu, ptáčka;
  • věci související s bydlením: dům, plot, stůl, židli, postel, skříň, nádobí;
  • věci viděné na procházkách: silnici, most, hrad, zámek, rozhlednu;
  • a mnoho dalšího, třeba: oblečení, zeleninu, ovoce, nástroje, dopravní značky, vesmírná tělesa, labyrint, dopravní prostředky a tak dále.

Tipy na vyprávění podle obrázků

Čtyři obrázky – kaštany jsou otočené obrázkem dolů a vyberete jich pouze předem domluvený počet. Z vybraných následně vymýšlíte buď celý příběh, nebo alespoň smysluplnou větu.

Básnička, říkanka – vyberte takové obrázky, které sedí do nějaké oblíbené básničky a předneste ji.

Známý příběh – podobně jako u předchozí varianty vybírejte obrázky a vyprávějte si příběh nebo pohádku, kterou už dítě zná.

Popis dne/týdne – pomocí obrázků můžete popsat i váš běžný den, plány na víkend apod.

Příběh na pokračování – nejtěžší varianta, může vypadat tak, že si postupně budete otáčet kaštany (po jednom nebo po více) a zároveň vymýšlet příběh, který bude dávat smysl.

Houká sova po lese,
bojme se jí, bojme se.
My se sovy nebojíme,
protože my v noci spíme.

Josef Kainar,
Posmíval se konipásek

Po výletě pěšky k hradu,
musíme se zbavit hladu.
V lese plném břízek,
sníme si svůj řízek.

Renata Škaloudová,
Říkačky o dobrotách


Napadají vás další podoby vyprávění podle obrázků?
Jaké příběhy jste vymysleli?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *