Vynášení Morany, donesení líta (+ pracovní list)

Vynášení Morany

Lidový obyčej vynášení Morany, Smrti či zimy se dochoval na mnoha místech naší země a v posledních letech jeho obliba zase narůstá hlavně u dětí, které figurínu představující zimu spalují a topí i v rámci škol. Já pro ty naše předškolní/školní letos připravila i pracovní list.

Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi

Vynášení Morany + pracovní list pro děti
  • Vynášení Morany je prastarý zvyk, který se dochoval už z předkřesťanských dob.
  • V křesťanské éře se konal na Smrtnou neděli (dva týdny před Velikonocemi), předtím někdy v podobnou, ale ne přesně známou dobu. A dnes je to různé – někde vynášejí v půlce března, někde na jarní rovnodennost, někde až v první půlce dubna.
  • Figuríně symbolizující zimu se říkalo a říká různě – Morana, což je slovanská bohyně smrti, dále pak Morena, Mařena, Marzana či jednoduše Smrt, Smrtka i Smrtholka.
  • Nejčastěji se vyráběla a vyrábí ze slámy a starých hadrů.
  • Vejce okolo krku se obvykle dávají symbolicky vyfouklá – prázdná, bez života.
  • Za zpěvu či recitování s ní pak průvod dojde k vodnímu toku, řece či potoku, pro jistotu ji ještě zapálí a následně hodí do vody.
  • Pokud není voda v blízkosti, stačí ji za obcí prostě spálit. Traduje se, že se dříve běžně házela i na území vedlejší vsi.
  • Zpět do vsi (domů) se po vypořádání se Zimou bere pučící větvička jako symbol jara, které se říká líto (= léto). Někde ji zdobili, jinde zase líto představovala panenka či mladá dívka.

(zdroj)

Seznámení s nářečím

Jako jiné lidové zvyky přetrval i tento zejména na moravských vsích, takže říkanky a písně týkající se vynášení Morany mohou v některých částech České republiky působit nezvykle. Pokud se s dětmi nevyskytujete čas od časů v prostředí, kde se mluví trochu jinak než u vás doma, je to podle mě to ideální příležitost k seznámení dětí s nářečími, alespoň okrajově. 🙂

Pracovní list pro předškoláky a malé školáky

Náš pracovní list obsahuje:

  • omalovánku Morany s úkolem (vybarvení musí odpovídat říkance);
  • dokreslení větvičky – děti mají dokreslit určitý počet kočiček;
  • grafomotorický diktát – nakreslení všeho postupně tak, jak to stojí v šesti po sobě jdoucích krocích;
  • nakreslení určitého počtu větviček.

Ke stažení:

Vynášení Morany, donesení líta – pracovní list (4 strany)


Vynášeli jste letos s dětmi Moranu?
Drží se tento zvyk i u vás?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

1 thought on “Vynášení Morany, donesení líta (+ pracovní list)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *