3D papírový (nejen vánoční) strom

3D papírový (nejen vánoční) strom

I letos jsem dětem připravila adventní kalendář s aktivitami, jednou z nich je i výroba stromu a mě napadl papírový 3D strom, který jsme nakonec ozdobili jako ten vánoční.

Koncept zážitkového adventního kalendáře se mi začal velmi zamlouvat už před několika lety, kdy u nás ještě vůbec nebyl aktuální. Ta správná doba nastala až loni a velmi se to osvědčilo. 🙂 Letos jsem jen prošla loňské úkoly, obměnila výslednou aktivitu (puzzle, jejichž dílky sbíraly děti celých těch 24 dnů) za jinou (tentokrát skrytý obrázek k vybarvení, každý den dostávají barevnou nápovědu k dalšímu číslu).

Papírový 3D strom v této podobě mě napadl na základě rozevíratelného papírového deštníku, který jsme se pokoušeli vyrobit asi před měsícem, možná dvěma (nepovedl se, musíme znovu). Svou teorii jsem si nejdříve vyzkoušela na malém stromu ze zbytku papíru a pak už jsme se synem rovnou pustili do toho velkého.

Co potřebujete:

 • zelený papír (může být tenčí i silnější),
 • tužku,
 • nůžky,
 • lepidlo na papír (nejlépe tekuté),
 • případně sponky a něco na ozdobení (použili jsme samolepky,, které jsme měli doma).

Vhodný věk:

 • předškoláci s pomocí,
 • školáci už to zvládnou sami.

Co si dítě procvičuje:

 • jemnou motoriku,
 • soustředěnost a trpělivost.

Postup:

 1. Z papíru vytvořte čtverec a ohněte ho ve všech osách.
 1. Následně přehněte jen napůl (na obdélník) a horní polovinu u ohybu přehněte směrem k nejbližšímu záhybu.
 2. Otevřete a přehněte po druhé ose opět na obdélník a opakujte postup. Docílíte tak toho, že čtverec rozdělíte na šestnáctiny.
 1. Složte čtverec na jeho osminu a odstřihněte horní (volné) trojúhelníky. Tím získáte pravidelný osmiúhelník přeložený ve všech osách.
 1. Postupně ohýbejte jeden ohyb dovnitř, druhý ven, jeden dovnitř,… vznikne vám z toho tvar podobný polootevřenému deštníku.
 1. Postupně k sobě slepte vždy dvě části vedle sebe a nechte důkladně proschnout, případně alespoň přichyťte kancelářskými sponkami. Na konci získáte tvar, který by už se za strom dal považovat, ale dá se ještě vylepšit.
 2. Aby stromek stál, sestřihněte ještě spodní část do rovna.
 1. Po důkladném proschnutí vystřihněte v první osmině větve. Buď si k tomu připravte jednoduchou šablonu, nebo je podle první části obkreslete i na ty vedlejší a podle nich zase na ty další.
 1. Hotovo, teď už stačí stromek jen ozdobit, případně vyrobit další, aby vznikl malý les do nějakého diorámatu. 🙂

Vyráběli jste v poslední době nějaký papírový strom (3D, vánoční, podzimní, zimní)?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

1 thought on “3D papírový (nejen vánoční) strom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *