Planety – šablony pro pohyblivou abecedu (k tisku i k vybarvení)

Planety - šablony pro pohyblivou abecedu (k tisku i k vybarvení)

Šablony pro pohyblivou abecedu na téma vesmír – planety Sluneční soustavy ve třech verzích pro tisk (s barevným obrázkem, s obrysem k vybarvení a bez obrázku).

Šablony mohou sloužit hned v několika fázích nácviku čtení a psaní:

  1. k seznámení s písmeny – dítě je přiřazuje podle vzhledu;
  2. k nácviku čtení – dítě si vytváří asociaci shluku písmen s určitým slovem podle obrázku;
  3. k nácviku čtení – dítě se pokouší přečíst slovo ze šablony bez obrázku;
  4. k trénování malé/velké abecedy – dítě přiřazuje na šablonu s velkými písmeny písmena malé abecedy nebo naopak;
  5. k nácviku psaní – pokud upřednostňuje tiskací abecedu před psací, může napodobovat písmena do prázdných políček.

Šablony k tisku ve třech verzích

Šablony pro pohyblivou abecedu obsahují všechny planety Sluneční soustavy: Merkur, Venuši, Zemi, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Jsou vytvořené pro menší pohyblivou abecedu (písmena s velikostí okolo čtyř centimetrů). První verze neobsahuje obrázky vůbec, druhá je připravena pro ty, kteří doma nemají barevnou tiskárnu, a poslední obsahuje barevné obrázky planet, které jsem dětem vytvořila na informační a třísložkové karty (ty také chystám ke stažení, sledujte nejnovější články, štítek vesmír nebo seznam odkazů ve spodní části tohoto příspěvku).

U nás šablony dobře posloužily ve všech popsaných fázích přípravy na čtení. Tyto konkrétní jsem připravila synovi ještě v době, kdy četl krátce a něco mu dávaly, tedy v létě, kdy jsme se k tématu vesmír dostali poprvé). Velmi rychle je ale odložil jako nepotřebné a vrátil se k nim až ve chvíli, kdy se začal pokoušet psát. Toto využití mě dříve samotnou nenapadlo, přece jenom se dá vymyslet úspornější metoda – více slov na stránku, ale když už by jinak k ničemu neposloužily, tak proč ne… 😉


Používali jste nebo používáte pohyblivou abecedu?
Jak se tato pomůcka líbila nebo líbí vašim dětem?


Další články a materiály na téma vesmír na tomto blogu:


Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *