První sudoku pro děti – 4×4 – barvy (+ k tisku)

Sudoku pro děti - barvy

První sudoku pro děti, které si chtějí nebo potřebují procvičit logické myšlení, ale zatím neumějí psát. Plánek má 4×4 pole a děti doplňují barvy, respektive prázdná políčka vybarvují příslušnou barvou.


Nápad  na zjednodušené sudoku jsem v hlavě nosila delší dobu, ale úplně jsem se netrefila náročností. Tato varianta byla pro malého (toho času měl 4,5 roku) už velmi snadná, vyřešené to měl (až moc) rychle, takže mu to nic moc nedávalo. S barvami se však dá udělat i sudoku o klasické velikosti (9×9), ale o tom až příště. 🙂

Princip sudoku pro děti

Princip zjednodušeného sudoku pro děti je stejný jako u toho klasického. Každá barva může být v každém řádku,  v každém sloupci a zároveň i v každém vnitřním čtverci pouze jednou.

Dětem ukažte základní postupy, jak dohledat a doplnit chybějící barvy a zároveň si podle ostatních barev ověřit, že to tak opravdu je.

K tisku:

Příprava:

Barevný tisk

  1. S barevnou tiskárnou to máte snadné – vytiskněte si barevné sudoku a papír přeložte podélně, aby bylo řešení schované, dokud dítě rébus nevyřeší.

Černobílý tisk

  1. Pokud barevnou tiskárnu nemáte, vytiskněte si prázdné sudoku.
  2. V jedné polovině vybarvěte všechna pole, v druhé podle vlastního uvážení vyplňte pouze některá tak, aby odpovídala řešení. Barevný dokument ke stažení vám může sloužit jako předloha.
  3. Řešení schovejte přeložením papíru, aby se na něj dítě podívalo až po vyřešení rébusu.

Postup:

  1. První sudoku vyřešte spolu a vysvětlete u toho základní postupy (vizte výše).
  2. Další sudoku už nechte na dětech. 🙂

Luštíte rádi sudoku?
A co vaše děti?
Zaujalo nejmenší sudoku pro děti v této podobě?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *