Říkačky o autech a strojích | Říkačky o dobrotách | Říkačky o botách a oblečení

Říkačky (Škaloudová)

Říkačky o autech a strojích, Říkačky o dobrotách a Říkačky o botách a oblečení jsou tři knížky krátkých veselých říkanek, které jsou napsané tak, aby přiměly malé děti doplňovat poslední slovo. Každá říkanka je doplněna o pěknou ilustraci.


Moderní říkanky

Říkačky prý určené dětem od 4 let, ale my máme ty první dvě doma určitě přibližně od synových 20 měsíců.  Tehdy jsem na ně narazila na blogu Heels and Baby Powder. Zamlouvaly se mi , klasických říkanek jsme doma měli dost, tak proč k nim nepřidat nějaké moderní. Tehdy jsme samozřejmě nemohli knížku používat tak, jak se od ní očekává. Syn řekl sotva dvě slova a k rozmluvení se neměl ještě hodně dlouho. Na druhou stranu mi ale jasně dokazoval, že vnímá a rozumí. Časem mi začal nosit věci, o kterých jsme zrovna přečetli říkanku a tato činnost ho strašně bavila (více v článku Najdi věc podle říkanky či hádanky).

Následující rok vyšly ještě Říkačky o botách a oblečení. Z těch jsem byla místy rozpačitá, místy až zklamaná, některé říkanky jsou ale podobně dobré jako ty v předchozích dvou. K těm mám ostatně také pár výhrad, celkově ale převládá kladný dojem. Říkačky napsala Renata Škaloudová a ilustrace má na svědomí Pavel Koutský. Vydavatelství Albatros je vydalo postupně v letech 2015, 2016, a 2018.

Říkačky o autech a strojích

Každá kniha obsahuje 24 krátkých básniček. Některé jsou opravdu povedené, jiné zase tak trochu do počtu, to platí pro všechny tři knihy. V této najdete auto, autobus, tramvaj,metro, motorku, vlak, mašinu, policii, sanitku, hasiče, náklaďák, míchačku, bagr, válec, traktor, popeláře, kamion, kropící vůz, veterána, loď, letadlo, vrtulník, horkovzdušný balon, a odrážedlo.

Hodnocení
Ilustrace 100%
Kvalita říkaček o autech a strojích 90%
Kvalita říkaček o oblečení 75%
Kvalita říkaček o dobrotách 90%
Poměr ceny a kvality 100%
Celkové hodnocení 90%

Říkačky o dobrotách

Veršovánky o jídle mám stejně ráda jako ty o autech a strojích, možná dokonce o kousek víc. Obsahují med a chleba (se šunkou), palačinky, jablko, jahodu, řízek, rohlík, banán, čokoládu, brambory, křupky, dort, kaši, hranolky, mrkev, párky, maso, cukety a špagety, zelí, pizzu, sýr (ementál), polévku bramboračku, lentilky, vejce a zmrzlinu.

Říkačky o botách a oblečení

Tyhle říkačky považuji za nejslabší. První část o botách je fajn a mnoho kusů oblečení též, ale některé veršovánky o oblečení jsou až hloupé (sukně, plavky, rukavice). Je to škoda…. Každopádně si přečtete o botách, holínkách, bačkůrkách, sandálech, ponožkách, tričku, kraťasech, punčocháčích, sukni, kalhotách, košili, šatech, teplácích, mikině, pláštěnce, rukavicích, pyžamu, šále, bundě, svetru, kombinéze, plavkách, šátku a čepici.


Znáte tyto říkačky?

A co vaše oblíbené knížky říkadel? Doporučte! 🙂

Follow my blog with Bloglovin

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

4 thoughts on “Říkačky o autech a strojích | Říkačky o dobrotách | Říkačky o botách a oblečení

  1. Hezký den, nás baví Abeceda povolání, nezapomenutelný Špalíček veršů a pohádek od Františka Hrubína (ilustrace pan Trnka), také často čteme a posloucháme CD z knížek od Jiřiny Rákosníkové. 🙂
    (vše najdete na mém blogu) 🙂
    Hezké dny, Peťka a moc děkuji za novou inspiraci! 🙂

    1. Děkuji za tipy, podívám se na ně (blog průběžně procházím :)) a také přeji pěkný předsváteční čas 🙂

  2. Moc děkuji za odkaz. To mě potěšilo. U nás je populárnější ta o strojích a přesto, že je určena pro starší děti, tak Zolinko už dokáže v necelých dvou letech doplnit skoro všechna slova. Je fakt, že dost z nich si říká po svém, ale chytá se. První říkal hasiči a když za mnou přijde, že hasiči hasiči, tak vím, že chce, abych mu předčítala:) Jednu dobu jsme tu knížku jeli několikrát denně, tak není divu, že už si ta slova pamatuje. Určitě bych ji četla i mladším dětem, když o to budou jevit zájem.

    1. Šikula! Našemu malému se moc mluvit nechce, ale teď má období, kdy mu ty říkačky předčítám i 10x denně, takže třeba se z toho také naučí pár nových slov 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *