Experiment | Duha ve sklenici

duha ve sklenici

Jak by asi vypadala duha zavřená ve sklenici? Zkuste si s dětmi tento pokus a uvidíte ji. Výsledkem barevného experimentu bude duha, která něco vydrží. 🙂


Potravinářské barvivo a dvě cesty k namíchání barev

K tomuto experimentu budete potřebovat vodu obarvenou do co nejvíce odstínů duhy, minimálně tedy namíchejte alespoň fialovou, modrou, zelenou, žlutou, oranžovou a červenou. Barvy získáte jednoduchým smícháním základních potravinářských barev nebo daleko zábavnějším experimentem, který jsme popisovali v článku Experiment | Putující voda, barevný vodní most.

Co potřebujete:

 • velkou sklenici (třeba zavařovací),
 • obarvenou vodu (vizte výše),
 • moučkový cukr,
 • stříkačku (bez jehly) nebo kapátko nebo zdobící pytlík s mikrotryskou.

Vhodný věk:

 • předškoláci,
 • školáci.

Co si dítě procvičuje:

 • představu o hustotě kapalin,
 • jemnou motoriku a trpělivost.

Postup

 1. Seřaďte si barvy podle toho, v jakém je chcete mít pořadí.
 2. Do barvy, která bude úplně nahoře, nepřidávejte nic.
 3. Do druhé barvy odshora přidejte vrchovatou lžíci moučkového cukru a dobře rozmíchejte.
 4. Do třetí barvy odshora přidejte dvě vrchovaté lžíce moučkového cukru a dobře rozmíchejte.
 5. Takto pokračujte až k barvě, kterou budete chtít mít vespod. Do každé další barvy přidejte vždy (minimálně) o jednu vrchovatou lžíci cukru více.
 6. Poslední barva bude svou konzistencí připomínat spíše sirup. Nechte děti, ať si zkusí zamíchat nejprve kapalinu bez cukru a pak tu, kde je ho nejvíce. Ten rozdíl pochopí i ti nejmenší.
 7. Nejhustší kapalinu nalijte do větší sklenice.
 8. Druhou nejhustší barvu nabírejte do stříkačky (kapátka) a po straně sklenice ji nechte stéct na první barvu. Za chvíli už jasně uvidíte, že se drží na ní a že se obě barvy nesmíchávají.
 9. Takto pokračujte se všemi barvami od té nejhustší až po tu bez cukru.

Hotovo a v jasném slunečním světle vypadá duha nejlépe. 🙂

Proč vznikne duha ve sklenici, aneb informace hlavně pro starší děti

Duhu ve sklenici můžete vyrobit s malými dětmi i s těmi staršími. Ty větší už nejspíše bude zajímat, proč to tak je. Pokud míchaly barvy s cukrem samy, odpověď už znají -kapalina s větší hustotou se prostě drží níže.

K podobnému výsledku dojdete i za použití jiných kapalin, např. vody, sirupu, oleje a tak dále. My si to příště vyzkoušíme právě s něčím jiným, než jen s vodou.


Povedla se vám duha ve sklenici?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *