Malá a velká tiskací pohyblivá abeceda + krabice levně

Pohyblivá abeceda, malá i velká

Na konci loňského roku jsem začala zjišťovat, sledovat a shánět, malá + velká pohyblivá abeceda se totiž měla stát jedním z hlavních dárků. Průzkum trhu nakonec vyhrála nenabarvená abeceda a levná krabice z jiného obchodu. Oproti jiným se to výrazně vyplatilo i s dvojím poštovným. V tomto článku vám přiblížím, k čemu je abeceda dobrá, proč se do ní vyplatí investovat a také kde ji sehnat nejlevněji.


Neměla jsem teď vůbec čas či náladu něco sem přidávat. Vedle práce (která se sestává z večerního psaní textů na počítači, takže zírání do obrazovky mám už tak po krk ;)) si plně užívám našeho malého čtyřletého čtenáře. Je to právě měsíc, co pochopil, jak se skládají slabiky, a už si klidně přečte popisky u obrázků, básničky i krátký text. Jeho cesta za písmenky začala už v roce a půl, ale o tom chystám vlastní článek (bude tu odkaz). V tomto se chci věnovat jedné z nejužitečnějších pomůcek, které ho na této cestě doprovázely, a sice pohyblivé abecedě.

Co je pohyblivá abeceda?

Písmena, z nichž se dají skládat slova, si pamatují mnozí z nás ze školy, kdy jsme si je rozstříhané na malé obdélníčky zastrkávali do jakéhosi kapsáře s tvrdými deskami. Dřevěná pohyblivá abeceda je vlastně daleko lepší verzí téhož. Větší formát dřevěných písmen usnadňuje manipulaci a dodává další – hmatový rozměr při učení abecedy, čtení a vlastně i psaní.

To považuji za důležité a užitečné. Mnohokrát jsem se přesvědčila o tom, jak propojení několika smyslů najednou usnadňuje učení a jak úzce to spolu někdy souvisí i tam, kde to na první pohled nemusí být zjevné.

Kolik taková abeceda stojí?

Nabídka trhu s českou verzí abecedy je poměrně omezená. Na tu anglickou narazíte všude možně, ale háčky, čárky, kroužky a tečky jsou k učení podle mě naprosto nezbytné.

Jako první jsem narazila na obchody, které se specializují na Montessori. Z cen se mi protočily oči a začala jsem chápat, proč si někdo nezainteresovaný myslí, že celá Montessori pedagogika je jen o těch předražených pomůckách. Byla jsem přesvědčená, že to jde i levněji, a hledala jsem dál.

Našla jsem a tady přináším přehled různých nabídek pro představu (všechny ceny jsou aktuální k 4. 8. 2020).

Prodejce Typ Počet jednotlivých písmen Velikost Cena
Samostatné dítě Velká tiskací s krabicí, barevná 5 / 10 ks 5 cm 1 459 Kč
Samostatné dítě Malá tiskací s krabicí, barevná 5 / 10 ks 5 cm 1 320 Kč
České Montessori pomůcky Malá tiskací bez krabice, barevná 5 / 10 ks 4,2 – 5,7 cm 495 Kč
České Montessori pomůcky Velká tiskací bez krabice, barevná 5 / 10 ks 4,2 – 5,7 cm 495 Kč
České Montessori pomůcky Malá tiskací s krabicí, barevná 5 / 10 ks 4,2 – 5,7 cm 1090 Kč
České Montessori pomůcky Velká tiskací s krabicí, barevná 5 / 10 ks 4,2 – 5,7 cm 1090 Kč
Pelisport Velká tiskací s krabicí, přírodní neuvedeno  4,5 cm 1290 Kč
Dřevěný obchůdek Velká + malá tiskací bez krabice, přírodní 1 / 2 / 3 ks  3 až 4 cm 346 Kč

Kolik stojí krabice na pohyblivou abecedu?

Rozhodla jsem se pro tu poslední a koupila dvě sady. Zároveň jsem rovnou začala hledat vhodnou krabici a opět jsem se nestačila divit. Podívejte se na to sami (všechny ceny jsou aktuální k 4. 8. 2020).

Prodejce Cena
Samostatné dítě 598 Kč
Mandala Montessori 1445 Kč
Mama Be 450 Kč
Tino  105 Kč

Vybrala jsem obyčejnou překližkovou krabičku (tu poslední), do které se naše abeceda přesně vejde. Ovšem pozor – výrazně větší písmena se tam nevejdou (vizte fotky výše)! 

Čím namalovat dřevěná písmena?

To bychom měli. Jakmile abecedy i krabičky dorazily, čekalo mě malování a lakování. Písmena se nejlépe malují akrylovými barvami. Ty jsem neměla, čas tlačil a tak jsem se rozhodla pro to, co máme doma – obyčejné tempery + lak s atestem na dětské hračky. Funguje to, ale je potřeba dát si pozor při lakování – tempera se ráda stírá, proto je dobré nanést lak jedním rychlým tahem, nikoli několika po sobě.  Krabičky dorazily jako jednoduchá skládačka a také jsem je po složení nalakovala.

Celkové náklady?

 • 2x abeceda – 692 Kč,
 • poštovné – 69 Kč,
 • 2x krabička – 210 Kč,
 • poštovné – 69 Kč.

Celkem 1040 Kč za malou i velkou abecedu a krabice dohromady. Temperky a lak nepočítám, obojí jsem měla doma a spotřeba byla zanedbatelná. Nějaký čas to samozřejmě zabralo, ale to jsem dva večery místo hraní Kingdom Come: Deliverance nebo psaní článků holt malovala písmena na červeno a modro. 🙂


Dřevěná abeceda u nás během půl roku splnila to, co splnit měla – usnadnila synovi cestu ke čtení. Skládal z ní slova na připravenou šablonu s obrázkem, později i bez obrázku (je k vidění např. v galerii k tématu Včely a med). Při učení se o ni často dělil se svou malou tetou, která se rovněž učí číst, takže mohu s klidným svědomím uvést, že počet písmen té nejlevnější varianty opravdu stačí.

Pohyblivá abeceda představuje investici, která se rozhodně vyplatí, ale nevidím důvod dávat za ni víc peněz, než je nezbytně nutné. Věřím, že přesně takto přemýšlejí i další rodiče, a právě proto vznikl tento článek.


Co vy a pohyblivá abeceda?

Co pomohlo/pomáhá vašim malým čtenářům?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

15 thoughts on “Malá a velká tiskací pohyblivá abeceda + krabice levně

 1. Moc děkuji za článek a odkazy. Jako šité pro mě. Zatím máme jen velké tiskací, ale taky pošilhávám po levné krabici 🙂

  1. Pěkné odpoledne, co jsem si o nich přečetla, tak ano. Jsou výrazně odolnější než temperky. 🙂

 2. Tak jsem taky objednala a musím říct, že z té krabičky nejsem dvakrát nadšena, ale asi poslouží, čas mne netlačí, takže jdu objednat akrylové barvy.

  1. Krabička odpovídá ceně, což je celkem vidět na tom srovnání. Jednu jsme museli na dvou místech mírně zbrousit, aby seděla, ale mám jich doma celkem 6 a stalo se to jen v jednom případě. Jejich nalakování je ovšem nezbytnost.

  1. Krásný den, šablony jsem si vyráběla sama a už delší dobu si pohrávám s myšlenkou, že je trošku upravím a dám sem ke stažení. Pokud máte zájem, dejte vědět, pohnu s tím o to rychleji. 🙂

 3. Dobrý den,

  i já bych se přidala k zájmu o šablony s předlohami. Jinak aktuálně jsem našla 2. jakost písmen pohyblivé abecedy v e-shopu U lištičky Vlaďky a vychází jedna sada od 180,- do 210,- Kč. Jen tip pro další tvořivce.

  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *