Velikost 6 druhů lišek pomocí červených a červenomodrých tyčí

Velikost lišky pomocí červených a červenomodrých tyčí

Během povídání (vize článek Téma lišky – předškoláci) jsme narazili na to, že každá liška je jinak veliká. Jejich velikost jsme si znázornili pomocí červených a červenomodrých tyčí. Delší tyč znázorňovala tělo s hlavou, kratší pak ocas. Tento princip se dá využít i u jiných větších zvířat k porovnání jejich velikostí.

Naťuknutí převodu jednotek

K této činnosti jsme se poté ještě vraceli, resp. syn sám se k ní vracel. Řekla jsem délku těla lišky v centimetrech (zaokrouhlených) a odpovídající počet dílků, on našel příslušnou tyč. U ocasu jsem postupovala podobně s tím, že syn musel porovnat ještě stejnou délku červenomodré a červené tyče, protože ocas jsme vyznačovali červenými tyčemi.

Délka těla a ocasu různých lišek

S přesnými velikostmi lišek je to ovšem trošku složitější. Na různých místech se uvádějí trošku jiné údaje, takže někde jsme chtě nechtě museli improvizovat.

Druh liškyDélka těla (bez ocasu)Délka ocasu
Liška obecná60 – 90 cm30 – 50 cm
Liška šedá52 – 68 cm30 – 40 cm
Liška horská (tibetská)49 – 70 cm22 – 29 cm
Korsak< 60 cm35 cm
Liška polární50 – 70 cm30 cm
Fenek30 – 40 cm18 – 30 cm
Většina údajů je posbíraná z Wikipedie a Encyklopedie zvířat

Pro samotnou aktivitu jsem vedle průměrné velikosti jednotlivých lišek brala v potaz i informace uváděné v textu, např. liška obecná se většinou uvádí jako největší druh lišky, proto jsme nakonec vybrali delší tyč, než odpovídá průměru.

V každém případě se podařilo naplnit záměr této aktivity – ukázat různé velikosti lišek názorně, aby nezůstalo jen u obrázků, které jsou pro menší děti neuchopitelné a ne zcela porovnatelné.

Co potřebujete:
  • červené a červenomodré tyče,
  • vypsané délky těla a ocasu jednotlivých druhů lišek,
  • případně i obrázky lišek (podívejte se na naše zpracované téma).
Postup:
  1. Aktivitě předcházelo představení jednotlivých druhů a jejich výskyt ve světě.
  2. Nejprve jsem dětem ukázala největší lišku – obecnou, vysvětlila délku tyče v centimetrech, která bude reprezentovat tělo.
  3. Podle červenomodré tyče jsme odměřili červenou tyč pro délku ocasu.
  4. Takto jsme pokračovali u všech dalších druhů.
  5. Nakonec jsme je srovnali podle velikosti (pořadí nejdříve vybíraly děti).
  6. Při opakování aktivity už jsem jen sdělila délku těla lišky a děti podle toho zkoušely určit příslušnou tyč podle počtu dílků.


Zkoušeli jste podobně znázornit velikost pomocí tyčí?
Jak využíváte tyče s předškoláky u vás doma?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

3 thoughts on “Velikost 6 druhů lišek pomocí červených a červenomodrých tyčí

  1. Dobrý den, ví že se to sem absolutně nehodí, ale právě jsme se dozvěděla o tom, že blog.cz končí..a někdo na fb sdílel odkaz na Vaše rady ohledně převedení blogu na WordPress nebo Blogspot..Já se omlouvám, nevěděla jsem kam se na Vás mám obrátit a požádat o pomoc, při převádění blogu..bohužel v tomhle nejsem zběhlá a neumím to, a proto by mi velice pomohla Vaše pomoc.. Opravdu se omlouvám, že píšu sem nevěděla jsem kam jinam mám napsat, tak jsem to zkusila tady. Nechci o svůj blog přijít a nechci přijít o své vzpomínky s ním spojené..jemi až do pláče, když nevím jak svůj blog zachránit. Předem mockrát děkuji za odpověď. Veronika Šejvlová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *