Téma | Lišky (předškoláci)

Téma lišky (předškoláci)

Jako další téma naši předškoláci spolu se mnou zpracovávali lišky.  Musím říct, že mi příprava zabírá opravdu hromadu času, ale vážně to zato stojí. Tolik informací, co z toho najednou poberou, by otrockým drilem prostě nenačerpali (krom toho – k čemu by jako byl takový dril u malých předškoláků?). Z tohoto tématu se nakonec vyklubalo 14 dní opakování, protože lišky u nás už několik let patří k nejoblíbenějším zvířatům a zájem trval po celou dobu. 🙂

Aktivity

Vycházím z daného tématu a aktivity a materiál k práci vybírám podle aktuálních schopností, znalostí a zájmu našich předškoláků. Roli v tom hraje i to, co zrovna máme doma a co zvládnu sama připravit.

Okruh Téma / Činnost Popis aktivity
Přírodověda | Kosmická výchova Druhy lišek a jejich domov Názorná ukázka s mapou světa
Smyslová výchova Druhy lišek a jejich velikost Vyznačení délky těla a ocasu lišky pomocí červených a červenomodrých tyčí
Přírodověda | Kosmická výchova Stavba těla lišek Přiřazování (lepení) jednotlivých částí těla na šablonu
Český jazyk Grafomotorika Liška běží k Táboru
Český jazyk Čtení Slova liška, fenek, korsak, lišák, lišče, nora, ocas, šelma, tlapa, tlama
Smyslová výchova Hledání Hledání plyšových lišek schovaných po domě

Druhy lišek a jejich výskyt ve světě

Začali jsme tím, že jsme si ukázali různé druhy lišek. Existuje jich samozřejmě daleko více, my si vybrali 6 druhů, které nás zaujaly nejvíce – lišku obecnou, horskou (tibetskou), polární, šedou a dále korsaka a fenka. Syn si nejprve jednotlivé druhy vybarvil podle mé předlohy a vyvěsil si je na nástěnku. Svou předlohu jsem následně rozstříhala a používali jsme ji dál.

Použili jsme naši novou mapu světa a vyprávěli si o tom, kde která liška žije. Při té příležitosti se děti naučily názvy kontinentů a obratem jsme si totéž ukázali na glóbu, aby si nemyslely, že Země je placatá. 🙂

Kromě mnou nakreslených lišek jsme požili dvě destičky za hry a také všechny listy s liškami, které obsahuje rozsáhlá Encyklopedie zvířat. V ní jsme si ukázali a přečetli další zajímavosti o jednotlivých druzích lišek. Jakmile jsme si dopovídali, lišky z druhé strany dostaly barvu jednotlivých kontinentů (polární hned tři najednou), aby děti měly k dispozici nápovědu v případně samostatné práce.

Velikost lišek pomocí červených a červenomodrých tyčí

Během povídání jsme narazili na to, že každá liška je jinak veliká. Jejich velikost jsme si znázornili pomocí červených a červenomodrých tyčí. Delší tyč znázorňovala tělo s hlavou, kratší pak ocas.

K této činnosti jsme se poté ještě vraceli, resp. syn sám se k ní vracel. Řekla jsem délku těla lišky v centimetrech a odpovídající počet dílků, on našel příslušnou tyč. U ocasu jsem postupovala podobně s tím, že syn musel porovnat ještě stejnou délku červenomodré a červené tyče, protože ocas jsme vyznačovali červenými tyčemi.

Podrobnosti jsem rozepsala v samostatném článku.

Stavba těla lišky, resp. psovité šelmy

Vybarvila jsem a rozstříhala jednu lišku na jednotlivé části těla, druhou jsem jen vytiskla, děti pak měly za úkol ji složit a přilepit, resp. vybarvit. Jednotlivé části těla jsme společnými silami přečetli a u některých si pověděli i zajímavosti okolo (např bedra >> nést na svých bedrech).

Grafomotorika – Běží liška k Táboru

Nechybělo ani grafomotorické cvičení s liškou, která běží k městu Táboru. Na obrázku je vyobrazena silueta táborského náměstí (dala mi dost zabrat :)).

Lišky v našich knihách a další aktivity

Prošli jsme si knihy, v nichž se najde nějaká zmínka o liškách, a přečetli si mj. snad všechna pořekadla a říkačky, které nás napadly. Našli jsme mezi staršími hračkami a pomůckami puzzle s liškou z dřevěných špachtlí a také papírové puzzle z adventního kalendáře. S plyšovými liškami jsme si zahráli na schovávanou (nejdříve jsem je schovala já různě po domě, poté syn) a také jsme si povídali o tom, co lišky žerou. Jo, a zahráli jsme si i Plný kurník, protože tam číhá liška přece taky! 🙂

V hlavě toho nosím ještě spoustu a zájem o tyto šelmy je dlouhodobý, takže se nejspíš k liškám zase vrátíme, ať už v jednotlivých aktivitách, nebo v komplexním tématu. Teď máme pauzu u babičky a následně nás čekají labyrinty podnícené návštěvou bludiště v Cerhenicích. 🙂


Podklady k tisku (chystám, budou do konce června):

  • Druhy lišek (6 druhů k vybarvení)
  • Grafomotorické cvičení – Běží liška k Táboru
  • Stavba těla liška, resp. psovité šelmy) (k vybarvení a vyznačení)

Zdroje informací a zajímavosti:

Videa pro téma lišky:(předškoláci)


Co téma lišky a vaši předškoláci?

Máte nějaký tip, co můžeme příště zahrnout?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

5 thoughts on “Téma | Lišky (předškoláci)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *