Obrázky a jejich stíny (podle dřevěného pexesa)

Obrázky a jejich stíny (podle dřevěného pexesa)

Dneska zavzpomínám na jednu milou aktivitu, která syna provázela třetím rokem života, a sice obrázky a jejich stíny, které jsme sami vyrobili podle dřevěného pexesa.

Nechtěla jsem kupovat další hračku

Pamatuji si, že jsem měla už delší dobu předtím v hledáčku takovou hračku – dřevěné kostky s obrázky, kdy se k sobě párují barevné věci a jejich stíny. Snad jsem ji už párkrát měla i v nákupním košíku, ale nakonec jsem se zarazila a řekla si, že ne. Doma jsme totiž už měli dřevěného pexesa a tudíž i dřevěných kostek s obrázky více než dost. Ty stínové jsem se rozhodla vyrobit právě podle nich.

Rozstříkala jsem papír na stejně velké čtverce, nakreslila přibližný tvar z pexesa, papírky naskládala do laminovací fólie, zatavila a rozstříhala. Nová hra byla rázem na světě. Dnes už po mnoha dalších zkušenostech vím, že si stačilo nakreslit mřížku o požadovaných rozměrech, papír zalaminovat vcelku a teprve poté rozstříhat. Nu což, člověk se stále učí. 🙂

Co potřebujete:

 • dřevěné pexeso s různými obrázky,
 • papír/čtvrtku, pravítko, tužku, fix.

Příprava:

 1. Na čtvrtku nakreslete síť se čtverečky o velikosti dřevěného pexesa.
 2. Nakreslete stíny odpovídající obrázkům na pexesu.
 3. Rozstříhejte na čtverečky, případně předtím zalaminujte pro delší trvanlivost.

Postup:

 1. Připravte dětem obrázky na plochu a jejich stíny do košíčku nebo naopak.
 2. Nejprve jim samozřejmě vysvětlete (i s názornou ukázkou), co po nich chcete.
 3. Nechte děti, ať najdou dvojice obrázek + stín.
 4. Začněte u jednoduchý, snadno rozlišitelných obrázků.

Vhodný věk:

 • tak od 2 až 2,5 let.

Co si dítě procvičuje:

Obrázky a jejich stíny procvičí zrakové vnímání

Pro pochopení jsem na začátek zvolila pár jednoduše rozlišitelných tvarů (např. švestky, korálky a srdíčko). Malý se chytil hned, takže jsem rovnou vyskládala všechny a on vesele přiřazoval. Některé mu daly zabrat a proletěly se po místnosti, nicméně jak už nezbývalo více než pár kostek, správně přiřadil i ty problematické. K aktivitě se poté průběžně vracel.

Na složitější variantu musel dozrát čas a vrátil se k ní až po nějaké době poté, co už tu jednodušší zvládal bez zaváhání.


Přiřazovaly někdy vaše děti k sobě obrázky a jejich stíny?
Jak je to bavilo?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

4 thoughts on “Obrázky a jejich stíny (podle dřevěného pexesa)

  1. Klidně zkuste, ale já bych tohle viděla tak od 18 měsíců nejdřív, a to ještě s úplně jednoduchými tvary, ale třeba budu překvapená, každé dítě je úplně jiné 🙂

 1. Vyzerá to perfektne, je to super nápad. Ja so svojim kresliacim talentom by som sa k originálu ani nepriblížila, radšej to neskúšam, to by bol hotový hlavolam. Ale obdivujem tvoju kreativitu aj šikovnosť.
  Problém je, že môjho malého Pexeso veľmi nebaví, neviem ho k tomu dohnať. Občas si so mnou zahrá karty, ale musí sa premáhať. Nie je po mamke na spoločenské hry. Ale verím, že z toho vyrastie.

  1. Můžeš si pomoct průklepovým papírem nebo nějaký jiným poloprůsvitným, tak jsem dělala ty složité dole, ty by jinak nedopadly dobře 😉
   U nás pexeso jako takové také neboduje (možná je ještě moc malý), tak snad v tom najdou brzo zalíbení oba 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *