Vývoj včely na nástěnku

Vývoj včely na nástěnku

Měli jsme teď doma včelí týden, během něhož si děti vyrobily i tento názorný vývoj včely na nástěnku. Co všechno jsme v rámci tématu „včela a med“ probrali s malými předškoláky, podrobně popisuji v tomto článku.


Jelikož doma nemáme barevnou tiskárnu, nezbylo mi nic jiného, než si potřebné materiály nakreslit. Původně jsem je chtěla ještě vybarvit a některé zalaminovat, ale děti byly tak nedočkavé, že už jsem to nestihla. 🙂 Pokud se vám naše pojetí líbí, stáhněte si ho (odkaz níže).

K tisku
Co potřebujete:
 • čtvrtku A3,
 • žlutý papír,
 • nůžky a lepidlo,
 • pastelky či fixy,
 • bublinkovou fólii,
 • tempery a velký štětec.
Příprava:
 1. Nakreslete si nebo vytiskněte vývojová stádia včely v požadovaných počtech.
 2. Větší děti mohou jednotlivá stádia vystřihnout samy, menším je připravte.
 3. Na žlutý papír narýsujte nebo vytiskněte šestiúhelníky představující buňky v plástvi (pro jeden vývoj potřebujete 6 kusů).
Postup:
 1. Nechte děti, ať si zkusí vystřihnout buňky. Šestiúhelníky mají pravidelné rovné tvary, je to proto dobré cvičení i pro ty menší a méně zkušené.
 2. Připravte dětem jednotlivá stádia vývoje a nejdříve bez lepení si s nimi povídejte o tom, jak se včelka vlastně zrodí (naše info).
 3. Poté je nechte, ať jednotlivá stádia nalepí, do každé buňky jedno – vajíčko, larvu a kuklu.
 4. Následuje zavíčkování kukly, tedy slepení 2 šestiúhelníků k sobě. Na poslední patří dospělá včela.
 5. Namíchejte s dětmi medovou barvu (žlutá + hnědá).
 6. Na čtvrtku položte bublinkovou fólii (čtvrtka bude ohraničovat prostor, který bude potřeba na fólii pomalovat) a po stranách ji zatižte, ať se dětem lépe pracuje.
 7. Nechte děti pomalovat fólii namíchanou barvou. Pomalované bublinky vytvoří pravidelnou strukturu velmi podobnou plástvi tvořené  šestiúhelníky.
 8. Fólii následně obtiskněte na čtvrtku.
 9. Jakmile barva zaschne, nechte děti, ať si na medové pozadí nalepí jednotlivá vývojová stádia.

 


Povídali jste si s dětmi o vývoji včely a o tvorbě medu?

Dávali jste jim v nějaké podobě vývoj včely na nástěnku?

Kolik jim bylo let a jak je to zaujalo?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

1 thought on “Vývoj včely na nástěnku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *