Téma | Mravenci (předškoláci)

Téma - mravenci (předškoláci)

Když naši předškoláci zpracovávali téma mravenci, zjistili při tom, jaké části těla mravenec má, jak to funguje v mraveništích, procvičili si sčítání na mravenčích končetinách, vyrobili si mravence z plata od vajec a v neposlední řadě pozorovali mravence na zahradě.


Aktivity

Vycházím z daného tématu a aktivity a materiál k práci vybírám podle aktuálních schopností, znalostí a zájmu našich předškoláků. Roli v tom hraje i to, co zrovna máme doma a co zvládnu sama připravit.

OkruhTéma / ČinnostPopis aktivity
Přírodověda | Kosmická výchovaVývoj mravenceSrovnání s vývojem včely z předchozího tématu
Přírodověda | Kosmická výchovaStavba těla mravenceVybarvování a popisování jednotlivých částí těla
Přírodověda | Kosmická výchovaMraveništěTvorba plakátu na nástěnku
Přírodověda | Kosmická výchovaPotrava mravencůExperiment – zkoušení, co snědí a co ne
Český jazykČteníSlova mravenec. pomocí pohyblivé abecedy
Smyslová výchova„Model“ mravenceVytvoření mravence z plata od vajec
MatematikaPočítání, sčítáníPočítání a následné sčítání vybarvených mravenčích končetin pomocí perlového materiálu
RůznéCo je špatně na Ferdovi Mravencovi?

Naše práce v průběhu týdne

Začali jsme vývojem mravence, kdy jsme jednotlivá stádia srovnávali s vývojem včely. Tu jsme ostatně probírali nedávno a byl to zcela přirozený způsob, jak si vše zopakovat a některé věci dětem potvrdit. Na obrázcích a fotkách jsme si ukázali mraveniště, mravence i jejich královnu a povídali jsme si o tom, jak to u tohoto hmyzu vlastně funguje.

Velmi se mi líbí tyto dva obrázky s vývojem mravence od vajíčka po dospělého jedince.

Životní cyklus mravence (zjednodušeně)

  • Mravenci obvykle žijí v obrovských koloniích.
  • V mraveništi jsou rozděleni do několika kast – královna, dělnice, samci.
  • Královna naklade vajíčka.
  • Z vajíčka se vyvine larva, která se později zakuklí.
  • Samci nebo samičky se líhnou v závislosti na potravě, kterou dostávají.
  • Další mravenci se o vajíčka i larvy starají, kontrolují teplotu okolí, případně je odnášejí pryč.
  • Mravenec se dožívá 7 až 10 let, královna pak až 20 let.

Stavba těla mravence

Řešili jsme také stavbu těla mravenců. Připravila jsem osm kartiček, na kterých jsem jednotlivé části vybarvila a dětem jsem připravila šablonu, na které si je zase vybarvily ony. Starší si je rovnou i popsala.

Jak to chodí v mraveništi

Hodně jsme se věnovali i mraveništi. Na fotkách jsme si ukázali, jak vypadá nadzemní mraveniště a také jsme si dohledali nějaké průřezy a zjednodušené modely. Vysvětlila jsem, že mravenci mají ve svém hnízdě komůrky, které slouží na různé účely. Malý si při té příležitosti jednotlivé části nalepis na větší čtvrtku okolo svého mraveniště, starší si dokonce celé mraveniště nakreslila, vybarvila a popsala sama.

Čím se mravenec živí

Na zahrádce jsme objevili jedno mraveniště, když jsme chtěli uklidit starý kus plachtoviny. Schovávali se po ní a my už jsme jen sledovali, jak ti pilní tvorečkové rychle odnášejí vajíčka pryč ze slunečního světla. Mravenci mají rádi teplo, ale zároveň vlhko. Na přímém slunci by se larvy vylíhnout nemohly.

Když už jsme mravence objevili, zkusili jsme, co jim chutná. Připravili jsme si zbytek knedlíku od oběda, lněná semínka, chia semínka, kokos, pohanku, cukr a cukrové želé. Mravenci se běžně živí hmyzem, šťávou z ovoce, semeny a medovicí. Byli jsme tedy zvědaví, zda si do spižírny odnesou i něco z naší nabídky.

A výsledek? Během hodiny, dvou, tří se nedělo nic. Běhali okolo, ale zájem neprojevili. Když jsme ale přišli druhý den, téměř všechno zmizelo.

Různé druhy mravenců

Při tvorbě mravenců z plata od vajec jsem nechala děti, ať si zvolí barvy, které budou jejich mravenci mít. Na základě toho jsme na internetu dohledali, zda takový mravenec ve světě žije. Dostali jsme se tak i k tomu, že různé druhy mravenců jsou různě velké, od pár milimetrů (jako ti naši na zahradě) až po pár centimetrů.

V průběhu tématu nechyběla ani práce s pohyblivou abecedou. Děti skládaly slova jako mravenec, mraveniště, královna, larva, vajíčko a tak dále.

A kromě abecedy si malí procvičili i sčítání.

Materiály k tisku

Všechno je k dispozici nevybarvené – pouze jako obrysy, aby si to doma mohli vytisknout i ti, kteří nemají barevnou tiskárnu.


Jak jste s dětmi probírali mravence vy?
Máte nějaká doporučení, co dělat jinak či lépe? Jsem v tomhle úplný začátečník. 🙂

Dvě ruce na Bloglovin

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

3 thoughts on “Téma | Mravenci (předškoláci)

  1. Milá naše Verunko,
    když byla Sofinka malá, těšila se z každého broučka, z každého pavoučka.
    Bylo to krásné, přínosné období.
    Nyní je naše předškolačka jako prdlá, neustále kvíká, když se potká s nějakým hmyzem.
    Nevím, zda na předškoláky také leze puberta, ale já jsem z toho byla na mrtvici.
    Protože mám chatu v lese, prostě na pozemku to žije, je to biotop plný ptáků, kun, hadů, hmyzu, veverek, muflonů, srn, divočáků.
    Takže já jsem nejdříve musela přežít věčné kníkání, nyní je to maličko lepší a já doufám, že se dostaneme maličko dál a tyhle hmyzí excesy zmizí.
    Netuším, zda tohle převzala od nějaké kamarádky, ale troufám si tvrdit, že s mojí dcerou je v přírodě, na horách neustále.
    Takže to není, jako když vyvezeš malého Pepíčka jednou za rok z paneláku.
    Budu doufat, že puberta přejde.
    Tvá výuka je moc a moc přínosná, děkuji, mraveniště mám průměrně na každém druhém metru, takže se příště vynasnažíme.
    Krásné dny.

    1. Tohle asi přijde z ničeho nic, vážně za to mohl moci někdo v okolí, kdo jednou prohlásil „Fuj.“ a už to jelo. Nepomohou obrázky a to, když si je ty nebo tvá dcera vezmete se zájmem do ruky? Ještě je dobrá taková nádobka s lupou, tam je může pozorovat, aniž by jí něco hrozilo, třeba se jí to bude zamlouvat víc.

      U nás to dokonce bylo tak trochu naopak. Mně se třeba ještě nedávno obracel žaludek z larev, žížal a housenek. Stačilo se koukat, jak malý, tehdy sotva chodící bez sebemenšího zaváhání zvednul ze země žížalu a zkoumal ji. V tu chvíli jsem si řekla, že na tom přece nic není. O té chvíle zkoumáme společně. 🙂

      A mraveniště je prý doklad o zdravé půdě a daném místě, takže je dobré ho mít i na zahradě. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *