Lišky, kočky a myši – podzimní obrázek z listí

Lišky, kočky a myši - podzimní obrázek z listí

Jeden podzimní obrázek z listí pojaly letos děti zcela po svém a vytvořily rovnou celý příběh, ve kterém figurují, lišky, kočky a myši.

Podzimní obrázek z listí – moje představa

Během jedné z posledních procházek (kde jsme se toulali, si budete moci brzy přečíst na mém turistickém blogu) jsme nasbírali spoustu pěkných listů a já hned začala přemýšlet, co z nich všechno stihneme udělat, než uschnou. V listu javoru jsem hned viděla hlavu lišky. Aby taky ne, když u nás kult tohoto zvířete pěstujeme už přes pět let. 🙂

A tak jsem také jednu lišku vytvořila a ukázala ji dětem. Reakce? To chceme taky! A hned začaly tvořit po svém.

Proč ne, nechala jsem tomu naprosto volný průběh. Před pár dny jsem někde narazila na myšlenku, že tvůrčí myšlení a představivost nepodpoříme tím, že necháme děti slepě kopírovat naše/cizí díla, ale že jim poskytneme materiál, možná inspiraci, ale hlavně volnost. Došlo mi, že tohle vlastně celou dobu vím a do značné míry respektuji, ale člověk v dětství zpracovaný školským systémem přece jenom občas ujede do zažitých kolejí.

Podzimní obrázek z listí – co vytvořily děti

Jak to tedy bylo tentokrát? Liška zaujala a na papíru jí za chvíli dělaly společnost dvě další. Na vedlejším prostoru zase začaly vznikat kočky a koťata. Poté zazněla od jednoho dítka myšlenka, že tam chybí myši, že zvířátka potřebují taky něco jíst. A tak hned začali oba řešit, jaké listy použít na myšky. U toho to ale neskončilo. Syn si v posledních týdnech oblíbil komiksy, takže začal uvažovat, co k liškám napíše. Nakonec se spokojil jen se šipkami, ale jeho malá teta své dílko popsala odshora dolů.

Jo, přesně takhle si představuju, že vypadá samostatná práce.

Co potřebujete:

 • čtvrtku (nejlépe A3 nebo větší),
 • podzimní listí,
 • oboustrannou lepicí pásku,
 • černý a bílý fix,
 • pastelky, tužku, pero atd. dle potřeby.

Vhodný věk:

 • větší batolata a malí předškoláci s pomocí,
 • větší předškoláci a starší děti už to zvládnou samy.

Co si dítě procvičuje:

 • jemnou motoriku,
 • představivost.

Postup:

 • Nejmenším dětem připravte šablonu pro inspiraci, případně pro dokreslení. Samy mohou dotvořit třeba pozadí.
 • S většími dětmi rozvíjejte fantasii, ptejte se jich, co vidí v kterém listu, co by mu po nalepení dokreslily.
 • Pokud mají píšící děti chuť do obrázku něco napsat, nechte je. 🙂

A jaký obrázek z listí tvořily vaše děti? 🙂

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

1 thought on “Lišky, kočky a myši – podzimní obrázek z listí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *