Téma | Stromy (předškoláci)

Téma stromy (předškoláci)

Na 20. říjen připadá Den stromů, takže jsem dětem připravila pár aktivit na téma stromy, které jsou určené zejména pro předškoláky. Předškoláci vás ale mohou překvapit vším možným, zejména pak tím, co všechno už ví, takže mám nutkání napsat, že je toto zpracování možná vhodné spíše pro batolata. 🙂

Z našeho okolí vím, že předškoláci i malí školáci mají velmi rádi stromy. Rádi na podzim sbírají kaštany i různě barevné listy a řeší, z jakých stromů spadly. Neumím si představit příhodnější období, kdy jim dát možnost toto téma zkoumat.


Stavba stromu

Model stromu z filcu

Jako první si děti složily strom, jeho jednotlivé části jsem narychlo vystřihla z filcu. Modré pozadí a kus země jsou rovněž pláty plsti. Tato část se určitě hodí i pro daleko menší děti.

Oba už umí číst, takže následně ještě rozmístili popisky jednotlivých částí.

Přiřazení částí ke kartičkám a čtení psacího, tedy spojovaného písma

Popisky následně využili ke kartičkám, na nichž byly vybarveny vždy jen některé části stromu. Ke každé přiřadili popisek s tiskacím písmem a následně i s psacím.

Vybarvení jednotlivých částí stromu

Následovalo vybarvení jednotlivých částí stromu podle zadání. K dispozici měli barevné kartičky jako nápovědu. Výsledek se rozstříhá a vzniknou tak třísložkové karty, které si z velké části vyrobily samy děti.


Vývoj stromu

Seřazení kartiček správně za sebou

Jako první řadily děti barevné kartičky znázorňující jednotlivá stádia vývoje stromu od semínka přes první lístky až po vzrostlý kus. Z druhé strany jsem jim každé stádium stručně popsala.

Vlastní kartičky s vývojem stromu

Ty pak oba použili jako předlohu pro vybarvení vlastních kartiček se stejnými obrázky. Pro ukázku jsme použili jírovec, protože teď s kaštany často pracujeme.


Grafomotorika s listy

Pohyblivou abecedu jsem už nezařazovala, není důvod. Ještě nedávno bych ale připravila šablony pro základní slova jako je strom, kmen, kořeny, list atd. Jedná se vesměs o jednoduchá slova, která se dětem budou číst dobře.

My jsme se naopak více zaměřili na psaní, resp. na přípravu na psaní. Grafomotorické cvičení jsem připravila ve formě obtahování listů, dokreslování čar a naznačování dráhy letu listů ze stromu na zem.


Materiál ke stažení

Pokud se vám něco z našeho pojetí hodí a líbí, můžete si to stáhnout níže.


Jak zpracovávali téma stromy vaši předškoláci? 🙂

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

3 thoughts on “Téma | Stromy (předškoláci)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *