Jak vyrobit perlový materiál, aneb jde to levně?

Perlový materiál levně - jak ho vyrobit doma

Nedávno jsem řešila, kde pořídit perlový materiál, pokud možno levně. Nakonec jsem se rozhodla si ho vyrobit doma a v tomto článku bych se ráda podělila o své zkušenosti a poznatky.


Fázi čtení máme za sebou, skvěle k tomu posloužila pohyblivá abeceda (a samozřejmě i program na míru od táty :)). Do fáze psaní se malý pouštět stále nechce, ale mimořádnou pozornost začal věnovat číslům. Pochopila jsem, že musím začít vyrábět nový perlový materiál a další pomůcky, abych mu jeho cestu za čísly usnadnila.

Co je perlový materiál a k čemu slouží

Perlový materiál využívá pedagogika Marie Montessori. Podobně jako jiné její pomůcky umožňuje dítěti si čísla, resp. konkrétní počet osahat a vnímat jej i hmatem, nikoli pouze abstraktně představou. Zejména u větších čísel se to hodí, protože lecjaké malé dítě, které abstraktní myšlení ještě zdaleka nemá vyvinuté, sype tisíce jako z rukávu. Napsaná čísla jsou jen znak, znak pro něco pro něj nepředstavitelného, něco neuchopitelného. Stejné číslo vyjádřené něčím konkrétním, tedy v tomto případě počtem korálků/perliček, je o něčem úplně jiném. Zacvakne to do sebe a ten okamžik pochopení je naprosto úžasný.

Tak schválně, kdo z vás si tento pocit vybavuje? Kdy naposledy jste ho zažili? 🙂

Perlový materiál levně - jak ho vyrobit doma

Perlového materiálu existuje více druhů, každý rozvíjí trochu jinou oblast matematiky, ale nakonec stejně využijete všechny, nebo téměř všechny.

  • Perlové schody: čísla od 1 do 9 nebo od 1 do 10
  • Základní barevný perlový materiál: čísla od 1 do 10 (desetkrát perlové schody)
  • Zlatý perlový materiál: jednotky, desítky, stovky, tisíce
  • Barevné perlové čtverce: druhé mocniny
  • Barevné perlové krychle: třetí mocniny
  • Barevné perlové řetězy: druhé a/nebo třetí mocniny

A existují i další. Jak už z popisu vyplývá, perlový materiál učiní matematiku hmatatelnou jak při seznamování s čísly, tak při operacích jako je sčítání, násobení, dělení,… Dohromady s dalším materiálem se pak dítě učí matematiku zcela intuitivně, nenásilně, hravě. (Jaký rozdíl oproti úmornému počítání do sešitu bez názorné ukázky!)

Kolik korálků od jednotlivých barev

Rozhodla jsem se vyrobit barevný materiál s deseti kusy od každého čísla, barevné čtverce a krychle a základní zlatý materiál, tedy celkem deset desítek, deset stovek a jednu tisícovou krychli. Další stovkové čtverce a tisícové krychle vyrobíme doma dřevěné.

ČísloBarvaŘadyČtverec (x2)Krychle (x3)Celkem
1červená101112
2zelená204832
3růžová3092766
4žlutá401664120
5světle modrá5025125200
6fialová6036216312
7bílá7049343462
8hnědá8064512656
9tmavá modrá9081729900
10zlatá100100 (x 10)10002100
Perlový materiál levně - jak ho vyrobit doma

Kolik drátu a čím zpevnit čtverce a krychle

  • Kromě korálků budete potřebovat kleště, a to jak štípačky, tak ploché.
  • Drát jsem vyzkoušela 0,8mm, který je dostatečně měkký, aby se s ním dalo pracovat, ale zároveň dostatečně pevný, aby držel tvar. Na celou sadu ho budete potřebovat přibližně 40 – 50 m.
  • Na zpevnění krychlí jsem použila plastovou kanavu. Na všechny čtverce a krychle postačí čtverec o rozměrech 37 x 41,5 cm, v případě více vrstev pak dva takové čtverce.
Perlový materiál levně - jak ho vyrobit doma
Plastová kanava a další potřebné věci
Na obrázku nejsou zachyceny ani všechny korálky, ani všechen potřebný drát.

Jaké korálky

Mohou být jakékoli, které vás osloví. Z osobní zkušenosti pouze nedoporučuji menší než 8 mm.

Kolik času to zabere

Hodně. Věnovala jsem tomu každou volnou chvíli a +-3250 korálků jsem navlékla během 4 dnů. V tuto chvíli mi chybí už jen dvě krychle (8³ a 9³), došel mi drát. 😉 Syn je však ještě chvíli nedocení, takže času na dodělání mám dost.

Základní barevný perlový materiál (10x perlové schody) navlečete za pár hodin, jedny perlové schody i za 15 – 20 minut. Nejvíc času zaberou stovkové čtverce a samozřejmě tisícová krychle.

Tip k navlékání

Perlový materiál prodávaný v obchodech je úhledně srovnaný a má zakončení očky, z nichž je jedno jako druhé. Pokud nemáte nějaké velké zkušenosti s prací s drátem, nečekejte, že to budete mít stejné. Zejména ze začátku, než chytíte ten správný grif, bude každé úplně jiné a spoustu jich budete ohýbat znovu. 😉

U perlových čtverců a krychlí doporučuji navlékat dlouhým kusem drátu, až kam vystačí (vždy ale celou jednu řadu, tedy korálek, kanava, korálky, kanava, korálek). Je to vidět na obrázcích níže. Navlečení tak, jak je to vidět na prodávaných sadách, moc nedrží, resp. se těžko docílí stejného utažení očka u všech řad.

A ještě jeden tip – pusťte k tomu děti! 🙂 Nechte je, ať navlékají určený počet korálků na připravený drát. Ty větší si procvičí počítání malého počtu, ty menší jemnou motoriku a ještě strávíte čas společně.

Co bych udělala jinak a lépe

Větší krychle, zejména tu tisícovou, bych proložila několika vrstvami plastové kanavy, ne jen dvěma. Drží to samozřejmě i tak díky tomu, že je to drátem stažené opravdu napevno, ale drželo by to lepší tvar.

Hustotu ok je dobré pořešit v závislosti na velikosti korálků.Vzala jsem ji od oka a máme tam poměrně velké mezery, protože jsem musela navlékat ob dírku, vedle sebe by se korálky nevešly.

Celkové náklady

Celkové náklady se budou hodně lišit podle toho, jaký zvolíte korálek. Já si nakonec po dlouhém rozmýšlení vybrala plastové korálky s efektem voskovaných perel. Nad dřevěnými vyhrály jen proto, že v mnou zvoleném e-shopu neměli od dřevěných dostatečný počet barev, případně kusů. Nad výběrem jsem nakonec strávila několik večerů.

Kolik (by) to stálo?

Výše vidíte počet korálků potřebných na barevný materiál od 1 do 10, tedy řady, čtverce a krychle. Korálky jsem koupila na Stoklasa.cz po výhodnějších balíčcích a vyšly mě na cca 1460 Kč. Za drát pak dáte okolo 70 Kč za 10 m, tedy přibližně 350 Kč a plastová kanava vyjde na +- 90 až 135 Kč.

Celkem mě to tedy vyšlo na necelé 2000 Kč, tedy méně, než co stojí samotné perlové krychle v obchodech. Takže ano, svým způsobem lze mít perlový materiál levně. Navíc nám zbylo dost korálků na různé tvoření s dětmi. 🙂

Kolik to stojí v obchodech?

Perlové schodyZákladní barevný perlový materiál Perlové čtvercePerlové krychleKompletní barevná sada (i s řetězy)Zlatý perlový materiál
material-montessori.cz54 Kč580 Kč351 Kč 2414 Kč6867 Kč1526 Kč
cceske-montessori-pomucky.cz950 Kč490 Kč
mandala-montessori.cz90 Kč990 Kč420 Kč3020 Kč8990 Kč1749 Kč
hravevzdelavani.cz65 Kč1249 Kč359 Kč2999 Kč9999 Kč
samostatne-dite.cz365 Kč3145 Kč10275 Kč1570 Kč
Ceny jsou aktuální k říjnu 2020

To myslím pro představu stačí.

Dá se to ještě levněji?

Perlový materiál může vyrobit relativně levně, ale stále to není za úplný pakatel. Jde to ještě levněji? Pokud seženete levnější korálky, tak ano. Na jaře jsem zkusila navléct základní řady z té nejlevnější sady korálků, které jsem na internetu našla. Takto malé (6 mm) korálky ale nemohu doporučit. Vznikl z toho materiál, který ani v dětské ručce neznamenal skoro nic a neplnilo to ten účel, který nově vytvořený perlový materiál plní. I tyto korálky už spotřebováváme na tvoření. 🙂

Vyplatí se perlový materiál pořizovat?

Vždycky jsem tvrdila, že Montessori pedagogika je o přístupu k dítěti a k učení, nikoli o předražených pomůckách. V posledních letech se naštěstí objevují drobní výrobci „monte“ materiálu, kteří ceny nepřehání. Zase co si budeme povídat, ona ta práce něco stojí, což chápe každý, kdo kdy něco pro někoho vyráběl.

Perlový materiál je svým způsobem drahý. ať už ho kupujete, nebo vyrábíte (ani čas není zadarmo!). Je drahý, protože je ho hodně a je celkem fuška ho vyrobit. Když se na to však podíváte pořádně, zjistíte, že ta několikatisícová investice se vyplatí, protože ho využijí děti od raného předškolního věku až po školáky z kraje druhého stupně základní školy.

A já sem v dohledné době přidám pro inspiraci aktivity, které s ním provádíme doma my. Nejedu striktně podle Montessori pedagogiky, jedu podle toho, co vyžaduje pro své vzdělání syn a už teď vidím, že to navlékání stálo za to.


Pracujete doma s perlovým materiálem?
Vyráběli jste ho? Chystáte se na to?

Řešili jste, jak pořídit perlový materiál levně?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

1 thought on “Jak vyrobit perlový materiál, aneb jde to levně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *