Stojí park Mirakulum za návštěvu?

Park Mirákulum - stojí za návštěvu?

Dlouho jsem si pokládala otázku, zda park Mirakulum stojí za návštěvu. Minulý měsíc jsem se tam neplánovaně ocitla a na tuto otázku už mohu konečně s čistým svědomím odpovědět. Odpověď však nebude tak jednoduchá a jednoznačná, jak možná očekáváte. Pokud vás můj pohled zajímá, čtěte dál.

Co je to Mirákulum a kde ho najdete

Park Mirakulum by se dal nejsnáze popsat jako obří dětské hřiště, na svých stránkách (mirakulum.cz) uvádějí, že se rozprostírá na 10 hektarech.

Najdete jej na severním okraji středočeské obce Milovice (cca 30 km severovýchodně od Prahy, nedaleko dálnice D10), konkrétně zde. Vedle parku najdete dostatečně velké parkoviště, které je zdarma.

Do Milovic se samozřejmě můžete dostat také vlakem a autobusem, přímo u parku se nachází autobusová zastávka Park Mirakulum.

Splněný sen pro děti

Co si budeme povídat, zábavní park Mirakulum vznikl pro děti, které odsud pravděpodobně bez křiku a pláče nedostanete. 🙂

Velké trampolíny

Hned u vchodu se nachází vodní svět, velká trampolína a část obří provazové prolézačky. Obřích trampolín tu najdete hned několik, což jsem celkem uvítala, protože hned ta první byla beznadějně přeplněná a malý tam odmítl jít (je holt po nás). O kousek dál už to nebylo tak strašné a s radostí si zaskákal. Nu, možná za to ale mohla ta malá přeháňka a to, že nám na rozdíl od jiných lidí déšť nevadí. 🙂

Vysoké provazové prolézačky a lesní prolézačky v korunách stromů

Části některých prolézaček se nacházejí několik metrů nad zemí, jsou však ze všech stran chráněné sítí či pletivem, takže žádný (vážný) úraz nehrozí. Nechybí tu ani velké prolézačky ve stínu stromů. U jedné jsme se na chvíli zdrželi, vyskytovalo se u ní totiž přijatelné množství lidí.

Velký hrad

Po vodním světě místo, kde děti strávily určitě nejvíc času, a odkud se jim vážně nechtělo. Hrad tvoří místní dominantu, atrakci, kterou si většina lidí představí jako první, když se řekne Mirakulum. Má několik věží i podzemí, do nějž se děti mohou dostat několika způsoby, např. i po toboganu.

Naučná stezka a malá zoo

Místo, kde ale opravdu moc lidí nepotkáte, je naučná stezka poblíž místní malé zoo. Tady nám všem bylo nejlépe, lidí jako na běžném výletu, tedy do deseti, příjemná pauza v tom lidském mraveništi. Najdete tu ekologický koutek, kde si můžete s dětmi ukázat, proč se odpadky v lese neodhazují, zkusit si zvířecí pexeso nebo si prohlédnout nákres letokruhů stromů. Jen těch zvířat tu moc nenajdete (platí k 08/2021), což nás zamrzelo, protože se malý těšil na lišku.

Velké bludiště, houpačky, lanovky a samozřejmě vodní svět

Prošli jsme si i místní bludiště z keřů, děti vyzkoušely všechny možné houpačky a lanovky, menší hřiště zaměřená na rovnováhu a další prvky, které najdete rozeseté různě po Mirakulu. Vodní svět jsme si nechávali záměrně na konec, protože jsme věděli, že je odtamtud jen tak nedostaneme. Nemýlili jsme se, cachtání ve vodě si oba užívali asi 2,5 hodiny a dál jsme se pohnuli jen díky tomu, že vodní svět zavírá dříve než celý park.

Nakonec přišel slejvák, který děti strávily na velké trampolíně. Silný déšť vyhnal 90 % všech lidí, čímž z nás do značné míry odpadl veškerý stres. Bylo to tak osvobozující, že jsem si šla zaskákat taky. A taková trampolína s kalužemi, to bylo docela důstojné zakončení celého dne.

Nicméně ještě jednu věc uvedu. Cestou ven z areálu jsme potkali spoustu atrakcí, k nimž jsme za celý den ani nedošli. Děti samozřejmě, krom křiku kvůli odchodu domů, vyváděly, že si nevyzkoušely všechno. Přitom jsme jim mnohokrát během dne říkali, že si to celé nejdříve projdeme a teprve poté si vyberou, kde chtějí strávit více času. Marně. Na druhou stranu to bylo jejich rozhodnutí, které jsme respektovali, a o následcích tohoto rozhodnutí jsme je dopředu informovali. 😉

Noční můra pro rodiče

Zejména pro ty, kteří nesnášejí davy lidí.

My se v Mirakulu ocitli shodou okolností, sami od sebe bychom tam nevyrazili. Atrakce, která má podle některých zdrojů více návštěv než třeba Karlštejn, by nás k návštěvě právě dvakrát nelákala. Před davy tu nemáte šanci utéct, leda za extrémně nepříznivého počasí, a to není zrovna výhra, že?

Musím ale říct, že jsme ani zdaleka nebyli jediní, kdo z toho mumraje okolo nebyl ve své kůži. Tolik nepřiměřeně reagujících, otrávených či znuděných dospělých na jednom místě už jsem dlouho neviděla. Jistě, člověk to dělá pro děti, ale to neznamená, že musí předstírat nadšení. Pokud jako my patříte mezi jedince, kteří raději vyhledávají ticho a samotu, vezměte raději děti jinam.

Proč park Mirakulum stojí za návštěvu

 • Je bezpečný.
  • Hned u vchodu můžete dítěti vyrobit náramek s telefonním číslem, kdyby se náhodou ztratilo.
  • Všechny prolézačky ve výškách jsou chráněné ze všech stran, dlouhé skluzavky jsou řešeny jako tobogany, výstup na věže je stupňovitý, nehrozí pády z velké výšky.
  • Pro menší děti se najde dostatek atrakcí, které jsou jim přizpůsobené (houpačky, lanovky, menší hřiště atd.).
 • Je nápaditý.
  • Mirakulu nelze upřít množství originálních prolézaček na jednom místě, které budou děti přímo lákat k prozkoumání.
  • Jak už jsem psala výše, najdete tu např. velké trampolíny, různé houpačky, lanovky, prolézačky, skluzavky, tobogany, bludiště, zvířata, vodní brouzdaliště s množstvím dalších herních prvků či naučnou stezku ve stínu stromů.
 • Je velký.
  • Od množství herních prvků se samozřejmě odvíjí i velikost areálu. Jedná se o opravdu hodně velké dětské hřiště.
  • Zde se také hodí uvést, že celý areál je dobře značený a za chvíli se v něm díky tomu zorientujete.

Proč park Mirakulum nestojí za návštěvu

 • Větší děti a dospělí si v něm moc zábavy neužijí.
  • Většina atrakci je sice zkonstruována tak, aby si je mohli projít i dospělí, ale očekává se, že se na ně vydají spíše ve výjimečných případech, jako je doprovod dítěte, které se někde zaseklo a odmítlo pokračovat (např. ve výšce, kdy se s ním houpe lávka apod.).
  • Subjektivně mi přišlo, že Mirakulum není ani pro větší děti (řekněme tak 12+), které by sice prolézání bavilo, ale v některých místech už to pro ně může být pěkně natěsno.
 • Je drahý.
  • Z výše uvedeného vyplývá, že rodič vstupuje do parku pouze jako doprovod a dozor svého dítěte, přesto všichni platí jednotné vstupné 250 Kč. S trochou ironické nadsázky jsem proto prohlásila, že není nad to, zaplatit za to, že si budete hlídat vlastní ratolesti.

A závěrem? Já jsem prohlásila, že už mě tam nikdy nikdo nedostane, ale nadšené děti by samozřejmě vyrazily znovu hned následující den. Pokud je tam někdo jiný vezme, budu jim to samozřejmě přát. 🙂


Navštívili jste s dětmi park Mirakulum?
Řekli byste, že stojí za návštěvu?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | dveruce.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *