Vánoční ozdoba – 3D papírová vločka/hvězda (dvě verze)

Papírová vločka nebo hvězda (vánoční ozdoba)

Papírová 3D vločka nebo hvězda (podle fantasie) se dá pověsit jako vánoční ozdoba do okna nebo jinam do místnosti. V tomto článku najdete návod na dvě různé verze, které mohou vytvořit předškolní a zejména pak školní děti.


Když se zrovna netrefím do zájmu…

Tohle je další aktivita z našeho adventního kalendáře a tuto podobu v hlavě nosím už minimálně rok. Původně jsme ji považovali za vločku, ale našla jsem ji označenou i jako hvězdu. A vlastně proč ne, vypadá tak i tak. 🙂

Ani já se ale vždycky netrefím do toho, co děti zrovna baví a na co mají náladu. Když jsem jim ukázala, co budou vyrábět, byly nadšené. Po vytvoření první šestiny je to ale přestalo bavit. Nu, i s tímhle je potřeba počítat.

Jak velkou vločku/hvězdu?

Vločky/hvězdy jsem nakonec dodělala já (a to se dětem zase líbilo). Původně jsme se pustili do dvou různých velikostí.

  • Ta velká na první fotce vpravo měří v průměru přes 50 cm a každý čtverec jsme vyráběli z celé A4.
  • Ty menší mají 18 – 22 cm v průměru a u dvou jsem použila ty kusy A4, co zůstaly po odstřižení velkých čtverců. Na další jsem pak použila jednu A4, z níž jsem vystřihla šest stejných čtverců potřebných k vytvoření jedné hvězdy.

Co potřebujete:

  • kancelářský papír, případně čtvrtku (info k počtu vizte výše),
  • nůžky,
  • oboustrannou lepicí pásku nebo lepidlo na papír (nejlépe tekuté) nebo sešívačku (ta ovšem nepůjde použít při menších velikostech vloček/hvězd),
  • provázek,
  • tužku a pravítko na předkreslení čar pro děti.

Vhodný věk:

  • předškoláci s pomocí,
  • školáci už to zvládnou sami.

Co si dítě procvičuje:

  • jemnou motoriku,
  • soustředěnost a trpělivost.

První verze:

  1. Z papíru vytvořte šest stejných čtverců a ohněte je nejdříve po úhlopříčce a následně znovu po ose souměrnosti.
  1. Do takto složeného trojúhelníku prostřihněte tři čáry (můžete víc). Dávejte ovšem pozor na to, do které části stříháte! Čáry musíte prostřihnout z té strany, v níž se nacházejí dva ohyby a rovnoběžně s přeponou, vizte obrázek. Zastavte se pár milimetrů před druhou stranou (rovněž je vidět na obrázcích níže).
  1. Rozložte části na čtverce a spojte prostřední – nejmenší části k sobě pomocí lepidla, oboustranné pásky nebo sešívačky.
  2. Poté čtverec otočte spojem dolů a spojte další dva vrcholy.
  3. Opět otočte a takto pokračujte, dokud nespojíte všechny.
  1. Vzniklé části k sobě spojte v jednom z vrcholů natočené tak, aby se pěkně střídaly (aby např. nejmenší část byla pokaždé nalevo). Poslední dva už jdou hůře kvůli velikosti všech ostatních.
  1. Jakmile budete mít spojeno, roztáhněte díly tak, aby tvořily vločku/hvězdu a spojte ji ještě ve všech částech, kde se jednotlivé díly dotýkají po stranách. Výsledkem bude mírně vyboulená, ale o to pevnější vánoční ozdoba.

Druhá verze:

  1. Připravte si šest stejných čtverců a ohněte je napůl po úhlopříčce.
  2. Do takto složeného trojúhelníku prostřihněte pět čar (můžete víc). Dávejte ovšem pozor na to, do které části stříháte! Čáry musíte prostřihnout z té strany, v níž se nenachází ohyb. Stříháte od strany trojúhelníku rovnoběžně s druhou stranou směrem ke přeponě, vizte obrázek. Zastavte se pár milimetrů před hranou (rovněž je vidět na obrázcích níže).
  1. Rozložte čtverce a spojte nejdelší části k sobě.
  2. Další dva spojte na druhou stranu a ty následující zase na tu stranu, na níž jste spojili ty první dva. Poslední část (špičku) jen mírně ohněte na příslušnou stranu.
  1. Vzniklých šest částí spojte k sobě ve spodní části a roztáhněte ve vločku/hvězdu. Možná ji budete muset následně spojit ještě na pár místech, aby držela tvar.

Líbí se vám a vašim dětem takováto papírová vločka/hvězda?
Jakou jste vyráběli letos vy?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *