Kamionem po Evropě, Kamionem po Česku a Slovensku

Kamionem po Evropě, Kamionem po Česku a Slovensku

Kamionem po Evropě – hra mého dětství, jejíž hrací desku v podivných barvách si pamatuji dodnes, kdežto její pravidla jsem si musela připomenout. V roce 2016 vyšla nová verze této hry, tentokrát barevnější, a s ní i varianta pro dva hráče a rozšíření zároveň – Kamionem po Česku a Slovensku. Základní verze po Evropě se dá koupit od cca 350 Kč (vizte Heureku), rozšíření po Česku a Slovensku pak od cca 200 Kč (opět koukněte na Heureku).


Pro malé cestovatele či milovníky map

A samozřejmě také pro ty nejmenší řidiče kamionů. Od kolika let se dá tato hra s dětmi hrát? Toť složitá otázka. Se synem jsme zjednodušenou podobu zkusili krátce před jeho pátými narozeninami. V té době však již nějakou dobu studoval mapy, státy, hory, hranice a tak dále a také už uměl číst, takže pro něj nepředstavovalo velký problém najít na herním plánu určitá města, která je potřeba propojit. Máte-li doma malé zájemce o zeměpis, klidně to s nimi zkuste bez ohledu na to, co píšou na krabici.

Výrobce uvádí doporučený věk nejméně 10 let, avšak to mi přijde přestřelené. Plná pravidla podle mého bezpečně zvládnou i mladší děti, tak okolo 7 až 8 let. Zjednodušenou verzi můžete zkusit i s dětmi od 5 – 6 let.

Trocha zeměpisu, počítání i seznámení s penězi

Hra Kamionem po Evropě / Kamionem po Česku a Slovensku není dokonalá, ale baví nás, protože u dětí procvičí hned několik oblastí, a sice:

 • hrubý zeměpis
  • děti si udělají představu o tom, kde se nacházejí větší německá, švýcarská, rakouská a samozřejmě i česká a slovenská města;
  • doporučuji kombinovat i s klasickou mapou;

Hodnocení
Zábava pro malé děti (do 5 let) 33%
Zábava pro starší děti 80%
Zábava pro celou rodinu 90%
Nápad 90%
Provedení hry 80%
Provedení obalu 20%
Poměr ceny a kvality 90%
Celkové hodnocení 80%
 • práci s penězi, počítání
  • ať už zvolíte originální měnu hry, tedy eura, nebo jako my použijete české koruny zakoupené zvlášť, procvičí si děti i jednoduché počítání celých stovek a tisícovek;
  • často jako odměnu za odjetou zakázku (více níže) dávám z banku větší částku a ptám se dětí, kolik mi mají vrátit, dobře si tak osvojí orientaci v číslech a počítání, které budou u placení opravdovými penězi potřebovat;
 • čtení a porozumění textu
  • hra obsahuje karty náhodných události, malé čtenáře můžete nechat si je přečíst samotné a samozřejmě je nechat i popřemýšlet, co která z nich znamená a co se po nich chce;
 • klasické herní dovednosti
  • stále se jedná o hru, takže dodržování pravidel, dohodnutého postupu, jistá posloupnost úkonů apod. nechybí ani zde.

Pravidla a princip hry Kamionem po Evropě / Kamionem po Česku a Slovensku

O co tedy v těchto stolních hrách vlastně jde?

 • V obou hrách si hrajete na tiráka, řidiče kamionu, který se snaží vyřídit co nejvíce zakázek, a to ve střední Evropě, resp. v rámci České republiky a Slovenska.
 • Několik zakázek dostanete společně se základním kapitálem na začátku hry.
 • Zakázky představují karty, které jasně udávají, v jakém městě nakládáte i v jakém vykládáte.
 • Do místa nakládky musíte dojet. Jak dlouho vám to bude trvat záleží jak na výběru trasy, tak na štěstí při hodu kostkou.
 • Totéž platí pro cestu do místa vykládky.
 • Za splněnou zakázku dostanete z banku odměnu (její výše se liší).
 • Peníze můžete střádat nebo investovat do dalších zakázek (formou aukce) či nákupu přívěsu, s nímž máte větší šanci dokončit více zakázek.
 • Cesty se pak snažíte optimalizovat tak, abyste zvládli co nejvíce nakládek a vykládek při co nejmenším počtu tahů.
 • Ve hře nechybí karty náhody, které si táhnete po stoupnutí na určitá políčka herního plánu. Někdy vám pomohou, jindy naopak.
 • Hra končí dokončením všech vyložených zakázek, resp. ve chvíli, kdy jeden hráč dokončí svou poslední zakázku a další není k dispozici.
 • Vyhrává hráč, který za hru získal nejvíce peněz.

Pro menší děti můžete hru zjednodušit např. tím, že nebudete přidávat nákup přívěsů a zakázky se budou moci kupovat přímo, nikoli pouze formou aukce.

Tragédie jménem krabice hry

V krátkosti se ještě dostanu k obalu her Kamionem po Evropě a Kamionem po Česku a Slovensku. Krabice vypadající jako kamion sice ke hře přesně sedí, řešení jejího vnitřku však považuji za velice nešťastné. V balení najdete herní desku, kostku, figurky kamionů, několik druhů karet a peníze. Krabice je však rozdělena pouze na tři velké části, v nichž se bez další drobností (gumičky, sáčky apod.) nedá udržet pořádek.

Na druhou stranu jsme ale sloučili obě hry do jedné krabice (karty zakázek a náhod se dají podle rubové strany snadno odlišit) a po použití výše jmenovaných drobných pomocníků už to taková tragédie není. Každopádně je to ale škoda a zbytečný škraloup na jinak povedené hře.


Znáte hry Kamionem po Evropě a Kamionem po Česku a Slovensku?
Setkali jste se někdy i s původní verzí této hry?

Jak se vám líbí?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *