Jak fungují stroje

Jak fungují stroje

Interaktivní knížka JAK FUNGUJÍ STROJE jednak popisuje několik druhů mechanických strojů v řeči srozumitelné i předškolákům, ale hlavně nabízí možnost si zjednodušený model každého obsaženého stroje sestavit a vyzkoušet.

Knížka nám byla letos v létě zapůjčena a pár dnů nás plnila nadšením. Zároveň k ní mám ale i pár výhrad, takže se na ni pojďme podívat zblízka. 🙂


Na co je kladka, vačka a rohatka?

Říká vám něco rohatka? Brali jste to ve fyzice? A uměli byste vysvětli dětem, jak funguje bezpečnostní pás v autě nebo turniket , kde nemohou projít zpět? A co třeba využití vačky a kladky v běžném životě?

Právě v tomhle je knížka Jak fungují stroje skvělá. Popisuje základní mechanické pomůcky, jejichž principy využívají různé složitější stroje. Najdete tu:

  • nakloněnou rovinu,
  • páku,
  • kolo na hřídeli,
  • kladku,
  • ozubený převod,
  • ozubnici s pastorkem,
  • kliku,
  • rohatku
  • a vačku.
Hodnocení
Obsah 100%
Ilustrace 90%
Provedení součástek 60%
Poměr ceny a kvality 90%
Celkové hodnocení 85%

U každého stroje najdete krátký popis, jak funguje, příklady jeho využití v praxi a trochu té historie, jak se používal dřív a jak dlouho jej lidstvo zná.

Sestroj si stroj

A také tam najdete návod, jak si jeho jednoduchý model sestrojit. Součástí knihy je totiž i krabice s díly, které umožňují si fungování každého popsaného stroje vyzkoušet. V ní najdete i další podrobnější návod. Stroje se skládají na děrovanou podložku postavenou svisle. Velké množství součástek můžete samozřejmě využít i jinak a postavit různé další stroje.

Součástky mají ale jednu velkou vadu – jsou papírové. Ač se jedná o poměrně tvrdý karton, stejně se po nějaké čase poškodí či zničí. Na tohle by byl lepší plast nebo kov (jako Merkur). Nejsou také ani zdaleka tak přesné, jak by být mohly a je to velká škoda.

 
Knihu Jak fungují stroje mají na svědomí Nick Arnold a Allan Sanders. Uvádí se v ní, že je vhodná pro děti od 8 let, což je podle mě nesmysl. Informačně to možná platí, ale provedením určitě ne. Zvídavé děti, které zaujme téma mechaniky, potěší tato kniha rozhodně dříve, klidně v předškolním věku. Naopak starším dětem může připadat už moc „dětská“. 

Knihu vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2012 a už se shání poměrně špatně. Častěji narazíte na Jak fungují auta, která je v principu stejná, ale obsahuje trochu jiné stroje. Napíšu o ní článek po svátcích, protože už čeká připravená v úkrytu, aby mohla být darována. 🙂


Znáte knihu Jak fungují stroje nebo Jak fungují auta?
Jak se vaše děti seznámily s mechanikou?
V kolika letech je toto téma zajímalo?

 

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *