Šťastie je líška

Šťastie je líška

Kniha pro přemýšlivé děti Šťastie je líška vypráví příběh, jehož pointou je hledání toho pěkného i tam, kde to na první pohled není vidět.


Knihu jsem objevila náhodou, když jsem chtěla rozšířit naši dětskou knihovničku o další slovenskou pohádku. Veršovaný příběh o Mikimyšce v hračkářství nás sice stále baví, ale chtělo se to už někam posunout dál. A tak jsem hledala a hledala a narazila na modrou knihu s liškou. Lišky u nás doma vládnou už přes tři roky, takže jsem moc dlouho neváhala.

Oranžové štěstí

Kniha vypráví příběh o chlapci Jakubovi, jehož rodina žije prazvláštním způsobem. Bydlí v domku na stromě v městském parku, jeho táta létá helikoptérou a máma vyrábí věci z keramiky. Jakub chodí do města do pekařství pro rohlíky a občas tam potkává lišku, která si s ním povídá.

Vypráví mu různé věci, dává mu podnětné otázky a nutí tak přemýšlet nejen chlapce v příběhu, ale i rodiče s dětmi, kteří si příběh právě čtou. Jakub se dozvídá, co to znamená štěstí, resp. co představuje štěstí v jeho životě.

Hodnocení
Text, obsah, čtivost 95%
Ilustrace 80%
Poměr ceny a kvality 90%
Celkové hodnocení 87%

Šťastie sú listy na jeseň! 
Šťastie je mrkvový koláč! 
Šťastie je marhuľový džem! 
Šťastie je veľký oranžový pomaranč!
Šťastie sú mamičkine vázy!
Šťastie je ockova helikoptéra!
Šťastie je basketbalová lopta!
A najväčšie šťastie je líška!

Štěstí tkví v maličkostech

Musím přiznat, že jsem měla z knížky nejprve rozporuplné pocity. Moderní ilustrace se mi na jedné stránce líbily, na druhé zase vůbec. I příběh se mi na první přečtení zdál dosti zvláštní. Bývá často připodobňován k Malému Princi, kterému jsem nikdy nepřišla na chuť. Jak jsme ale knihu četli znovu a znovu, začala dávat smysl. 🙂

V příběhu se odráží téma rodiny i přátelství. Ukazuje, že šťastnými nás v životě dělají maličkosti, které mohou zahnat mrzutost a špatnou náladu, která k němu patří úplně stějně. Nastiňuje, že i velká změna, která může přijít, neznamená konec všeho, zejména ne přátelství.

Pojď se pohoupat

Podle lišky se dají všechny trable vyřešit jednoduše – stačí se dobře pohoupat. Neznám dítě, které by se rádo nehoupalo, ať už na houpačce, nebo u někoho v náručí. A jelikož byl syn výhradní nošenec, kterého jsem k oboustrannému štěstí nosila a houpala každou chvíli, dává nám liščí jednoduchý závěr smysl i v tomto ohledu. 🙂

Kniha je krátká, zvládnete ji přečíst celou před spaním i během odpolední odpočinkové pauzy mezi jinými aktivitami. Má totiž jen 48 stran a text zabírá většinou jen malou část plochy. Napsala ji litevská spisovatelka Evelina Daciūtė a ilustrovala Aušra Kiudulaitė. V originále vyšla v roce 2016, ve slovenštině pak v roce 2018.

Zda se chystá i český překlad, nevím, ale proč děti neseznámit touto cestou i s jazykem našich nejbližších sousedů? Malému se tato cesta líbí. Když jsme si udělali výlet na kopec Houpák v Brdech, jednoduše mu začal říkat „Hojdák“. 🙂


Zaujala vás kniha Šťastie je líška?
Co vás osobně a vaše děti činí šťastnými?
Půjdete se pohoupat? 🙂

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *