Jak uskladnit LEGO – nástěnný organizér

Jak uskladnit lego - nástěnný organizér

Delší dobu jsme doma řešili, jak uskladnit a roztřídit LEGO a přišli jsme na jednoduché řešení – nástěnný organizér do dílny.


Větší množství lega už nějakou organizaci vyžaduje

Pokud bych měla popsat naši cestu za tímto řešením ze široka, začala bych dobou zhruba před rokem a půl, kdy jsme od mého bráchy, dlouholetého sběratele LEGO kostek, dostali pro malého celou jeho sbírku – tři poměrně velké boxy. Malý na to byl ještě přece jenom trochu malý a v té době si hrál hlavně s Duplem, ale my věděli, že mu musíme vymyslet systém, v němž se budou kostky časem uchovávat. Větší množství lega totiž nějakou organizaci už potřebuje, aby děti snáze našly speciální dílky, které jim umožní stavění složitějších a vymakanějších staveb.

Na LEGO Duplo jsme kdysi pořídili úložný systém Ikea TROFAST (v bazaru ho sežene klidně za polovinu, doporučuju). Na velké kostky a další hračky se to osvědčilo, na malé kostky to ale chtělo něco s více menšími přihrádkami. Zalíbilo se mi řešení v podobě kombinace stolku LACK a závěsných nádob SUNNERSTA, nicméně v průběhu minulého roku začalo být jasné, že se do Ikey jen tak nedostaneme, takže jsem začala hledat jiné řešení.

Zajímavé mi přišlo rozdělení kostek do organizérů na šroubky, takových těch kufříkových boxů. Na naše množství bychom jich ale potřebovali tak 20, takže jsem je zavrhla. Navedlo mě to ale na myšlenku dál pátrat v potřebách do dílny a objevila jsem, co jsem hledala – závěsný organizér na nářadí.

Varianta 1 – nástěnný LEGO koutek

Na Heuréce těchto organizérů najdete spoustu. Ty větší se dají jednoduše přidělat na zeď v dětském pokoji a dětem tak vytvoříte herní LEGO koutek na míru. Na to už jsme neměli místo (na jediné vhodné zdi už má malý lezeckou stěnu), ale věřím, že by se to některým z vás mohlo hodit a líbit.

Varianta 2 – LEGO koutek pomocí stolků z Ikey

Stolky LACK z Ikey má doma kdekdo, nové stojí dvě stovky, na bazaru je můžete sehnat běžně za polovinu, ale klidně i za čtvrtinu ceny. Nutno říct, že ač nejsem žádný ikeácký maniak (byla jsem v ní všehovšudy dvakrát a většinu věcí mám stejně z druhé ruky), tak zrovna tenhle kus nábytku od nich vnímám jako ohromně všestranný polotovar s mnohým využitím.

Vybraný nástěnný organizér (tento) na stolky úplně nesedí, ale řešení manžel našel asi během 10 minut přemýšlení, vizte fotky. Zapuštění pod úroveň desky se vzhledem k hloubce nádob ukázalo jako dobrý nápad. Kdybychom přírodní dřevo ještě natřeli na bílo, nikoho by na první pohled ani nenapadlo, že jsou tam prkna navíc. Využili jsme dva stolky a nástěnné organizéry na ně připevnili celkem čtyři.

Malý (čtyřapůlletý až pětiletý) si zvládá bez problémů jednotlivé nádoby brát a zase je vracet na místo. Prozatím se vejde i mezi ně a prostor na stavění má hlavně po stranách. Stolky navíc mohou i nadále fungovat jako garáž/tunel pro velká auta (tak tomu bylo i předtím).

PS: Kdyby to někomu vrtalo hlavou, tak ne, nevešlo se tam všechno, ale ty hlavní kostky jsou roztříděné. 😉


Máte jiný nápad, jak uskladnit Lego? Podělte se s ostatními!

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *