Nauč mě mluvit

Kniha Nauč mě mluvit

Nauč mě mluvit – knížka, která u nás měla a má hned několik důležitých úloh – byla u toho, když se malý učil mluvit, i předtím, když jen se zájem ukazoval na jmenované obrázky. Byla u toho, když už mluvit uměl a opakovali jsme si u ní básničky a říkanky a teď patří k těm, které si malý bere a sám si je čte.


Malý knihu dostal od praprarodičů okolo druhých narozenin, když se mu do řeči moc nechtělo. Mluvit se mu moc nechtělo ani s knihou, ale strašně rád ukazoval na obrázcích to, co jsem pojmenovala já. Později se přece jenom začal pomalu chytat a nějaké slovíčko z něj občas vypadlo. Samotných slov se v ní podle popisu najde více než 500, ale upřímně? Nepočítali jsem to. 😉

Kniha sloužila ale i k jinému účelu – malý si ji rád bral, kdy mu chyběl jen ždibeček k tomu, aby se naučil číst. Jakmile mu vše zacvaklo na ta správná místa, četl si v ní celá slova u jednotlivých písmen. To ostatně platí dodnes a čte si sám i tu druhou polovinu knihy. 🙂

Kniha Nauč mě mluvit:

 • je formátu o něco menšího než A4;
 • má 72 standardních měkkých stránek;
 • prvních 27 stran zaujímají obrázky podle abecedy,
 • dalších 5 ukazuje oblečení, popis lidského těla, základní barvy, tvary a čísla;
 • druhá polovina obsahuje klasická říkadla a veršované pohádky.
Hodnocení
Abeceda a slovníček 100%
Říkadla a pohádky 80%
Ilustrace 95%
Poměr ceny a kvality 100%
Celkové hodnocení 90%

Knížku vydalo v roce 2001 vydavatelství dětských knih Axióma. Ilustroval ji Antonín Šplíchal a některé texty napsal Luboš Huml.

Kníha u nejmenších dětí rozšíří slovní zásobu, případně je i rozmluví, ty větší seznámí s písmenky a třeba jim také pomůže na cestě za čtením. Ilustrace jsou poměrně zdařilé a hlavně věrné. Za sebe ji mohu s klidným svědomím doporučit, zejména ta část s obrázky podle abecedy je opravdu přínosná.


Která kniha pomohla vašim dětem se rozmluvit?

Kterou si jako první rády četly samy?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

2 thoughts on “Nauč mě mluvit

 1. Rozmluvit mou dceru nepomohla kniha, ale školka v přírodě.
  Byly jí čerstvě 3 roky, nemluvila a s ředitelkou školky jsme řešily odbornou pomoc.
  Ale předtím byl odjezd na školku v přírodě.
  Když vystoupila z autobusu, plynně mluvila v souvětích. Stála jsem perplex a zmohla se jen na pláč.
  Mou dceru k výkonu stimuloval kolektiv. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *