Téma | Česká republika, Československo, státní symboly

Téma Česká republika, státní symboly

Při příležitosti státního svátku dne 28. října, jsme s dětmi probírali téma Česká republika, Československo a jejich (naše) státní symboly. Vše bylo přizpůsobeno primárně dětem předškolního věku, ale připravené materiály určitě využijí i školáci. Na konci článku najdete všem potřebné i ve verzi pro tisk.


Zasazení naší země do světa a do Evropy

Začali jsme opakováním toho, co už jsme doma několikrát načali. Kde vlastně Česká republika leží? Děti ji našly podle vkládačky s kraji ČR na slepé mapě Evropy a Evropu následně ukázaly na mapě světa (info o naší mapě najdete tu).

Při té příležitosti jsme si povídali o tom, jaké máme sousední státy. Jakmile došlo na Slovensko, mohli jsme si vyprávět i o tom, že jsme relativně nedávno byli jeden stát. Od toho už chyběl jen krůček k tomu, jak náš stát vznikl.

Státní symboly České republiky

To jsme si však nechali až na později a podívali se na to, jaké státní symboly vlastně máme. Pro jejich představení jsem připravila karty, které je možné použít i jako třísložkové. K vytištění je najdete na konci článku.

Následně si děti vybarvily malý státní znak a naši vlajku.

Jedna vlajka se nepovedla, byly na ni prohozeny barvy. Toho jsem ihned využila a vysvětlila, že za určitých okolností je to i takto v pořádku, a sice tehdy, když vlajku věšíme svisle. Pověsili byste ji správně? 🙂

Samozřejmě jsme si poslechli i českou hymnu. Na YouTube ji najdete v mnoha verzích.

A vyhledali jsme v atlasu států světa ty, které mají na vlajce barvy naší trikolóry.

Cesta do historie, aneb vznik Československa

Poté jsme se vrátili k tomu, že jsme dříve byli Československo. Na mapce jsme si ukázali, že k nám patřila krom Slovenska i Podkarpatská Rus na dnešní Ukrajině.

Děti jsem nijak zvlášť nezatěžovala informacemi, kterým ještě nemohou moc rozumět (to si nechám na příští roky), sami zájem nijak velký také zatím neprojevili. Řekli jsme si tedy jen to, že naše země v podobně samostatného Československa vznikla v roce 1918 a oslavila tedy své 102. narozeniny.

Své 100. narozeniny také oslavila naše vlajka. První dva roky jsme měli jinou (stejnou jako Poláci) a také jsme si ji ukázali a našli v atlasu další podobné.

Tím jsme se dostali k tehdejší podobě státních symbolů a ukázali si je.  Na fotkách je nemám, ale v souborech níže je najdete také.

Státní symboly – karty ke stažení


O čem jste si 28. října s dětmi povídali vy?
Jak jsme je seznámili se státními symboly (vlajkou, znakem, hymnou,…)?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *