Zemědělské muzeum v Praze | Gastronomie – expozice hlavně pro nejmenší

Zemědělské muzeum - Gastronomie

Zemědělské muzeum v Praze ve své budově na Letné nabízí mnoho expozic, z nichž Gastronomie je určená hlavně dětem. Klidně i těm nejmenším.

Když jsem se rozhodla s dětmi navštívit Národní zemědělské muzeum, těšili jsme se zejména na traktory (ještě tu o nich bude řeč). Všechno ostatní jsme vnímali tak nějak do počtu, ale samozřejmě jsme se rozhodli projít všechna patra. Dobře jsme udělali. Hned Gastronomie – expozice o jídle je přizpůsobena malým dětem a strávili jsme v ní nejvíce času. Najdete ji ve 3. patře a já vás vezmu na malou virtuální prohlídku, abyste tam mohli vyrazit hned, jakmile to situace umožní. 🙂


Co tu najdou děti?

  • Perníkovou chaloupku, do níž se mohou schovat a jejíž jednotlivé perníčky procvičí znalost písmen.
  • Malou samoobsluhu, kde si „nakoupí“ do malých nákupních košíků potraviny (zejména ty české), namarkují si je u pokladny a vytisknou si účtenku.
  • Průchod s kořenovou zeleninou, kterou mohou vyndat z umělých záhonků. Nechybí tu ani Krtek.
  • Pejska s kočičkou, kteří jednoduchým způsobem ukazují a vypráví o tradičních pokrmech, které se objevovaly či objevují při svátcích a slavnostech v průběhu roku. Tato malba zaujímá velkou část jedné zdi a je na ni mj. vyobrazena i pučálka.
  • Koutek, kde budou moci válet a vykrajovat „těsto“. Musím však poznamenat, že nabízená hmota je velmi tuhá a dětem se s ní pracuje špatně.
  • Sporáky s virtuálním vařením, kde si jednoduchým přetáhnutím a ťukáním procvičí správný postup při jednotlivých receptech. Nejsem příznivcem „matlání“ po obrazovkách, takže jsem děti raději nalákala na to, že doma si tu bábovku a další dobroty raději připravíme doopravdy. Zanechaly proto tuto aktivitu bez křiku a raději šly válet modelínu. 😉

Co tu najdou ti starší a dospělí?

  • Nálezy a informace o nejstarší podobě gastronomie u nás. Vypadalo to zajímavě, ale s dětmi jsem si toho moc přečíst nestihla.
  • Malý koutek s kuchyní zařízenou jako za dob socialismu, kterou většina z nás moc dobře odněkud zná (z dětství či od babiček, případně alespoň z fotek).
  • Možnost otestovat svůj sluch a čich na zvucích a vůních známých z kuchyně. Vážně to není tak lehké, jak by se mohlo zdát. Doporučuji i dospělým. 🙂
 
 
Články z dalších expozic chystám a najdete je pod štítkem zemědělské muzeum.
Další informace získáte na stránkách Národního zemědělského muzea.
 

Navštívili jste už Národní zemědělské muzeum a expozici Gastronomie?
Chystáte se sem, až to bude možné?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

1 thought on “Zemědělské muzeum v Praze | Gastronomie – expozice hlavně pro nejmenší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *