Houby – Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení

Houby – Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení

Pro knihu Houby – Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení platí totéž, co jsem psala u rovněž zajímavé knihy Mapy | Atlas světa, jaký svět ještě neviděl, a sice stačil jediný pohled v nějaké recenzi a hned jsem věděla, že ji musíme mít v knihovničce.

Houby - Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení
Text, obsah, čtivost 95%
Ilustrace 95%
Poměr ceny a kvality 95%
Přínos pro batolata 50%
Přínos pro předškoláky 85%
Přínos pro malé školáky 90%
Celkové hodnocení 90%

Zase ten velký formát

Stejně jako druhá výše zmíněná kniha je i tato velkoformátová (28 × 34,5 cm) a velkorysý prostor je využit na maximum s ohledem na to, aby zaujal a nevypadal jako nudná encyklopedie, kde je více textu než doprovodných obrázků. U Hub naopak hrají ilustrace hlavní roli, to ale neznamená, že byste v knize našli málo informací. Grafickou podobu má na svědomí Asia Gwis, české vydání (2018) nakladatelství Pikola sehnat se dá od 300 Kč (vizte Heureku).

Podle vydavatele je kniha určena dětem od osmi let, s čímž musíme (jako obvykle) hrubě nesouhlasit. Syna nejvíce zajímala, když mu byly roky teprve čtyři. Pravdou však zůstává, že v té době měl enormní zájem právě o houby a textu v knize nacházel tak akorát, aby si jej s chutí přečetl. Spoustu podivuhodných skutečností ze života hub načerpají ale i děti výrazně starší a dospěláci rovněž.

Patří do knihy o houbách i atomový hřib? Proč ne

A co všechno tedy můžete v této moderně pojaté knize o houbách čekat? Pár kousků jedlých, nejedlých i jedovatých vás asi nepřekvapí, o tom ale tato kniha primárně není a rozhodně se nedá použít jako atlas ke sběru. Místo toho se ale těšte na zajímavosti různě ze světa, v každém koutě mají k těmto organismům stojícím někde mezi rostlinami a živočichy jiný vztah. Nechybí ani nějaké ty rekordy, využití hub pro lékařské účely či rozbor toho, co je ve skutečnosti ušlechtilá plíseň na sýrech. Mezi zaručeně podivuhodné skutečnosti rozhodně patří noční život hub a najdete tu i něco, co byste možná nečekali – atomový hřib.

Nechybí ani recepty

Na závěr nesmím opomenout recepty, ty přece v pořádné knize o houbách nesmějí chybět! Jedná se o pár základních jídel, která si budou chtít děti (pokud tedy houby jedí) při nejbližší příležitosti vyzkoušet.


Znáte knihu Houby – Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení?
Znáte nějakou další podobně originální publikaci?

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *