Zimní les namalovaný pomocí provázku

Zimní les pomocí provázku

Zimní les jsme vytvořili pomocí provázku, zmuchlaného alobalu, karty a tyčinek do uší a samozřejmě také pomocí temperek a štětce. S trochou pomoci to zvládnou i předškolní děti.

Takové seznámení s abstraktním uměním

Složitější a neokoukané postupy fascinují děti a mnohdy i dospělé. U tohoto obrázku jsme si vyzkoušeli všechno možné a děti litovaly, že už to mají hotové, nejraději by hned vytvořili další les.

Pokud se obrázky vašich dětí budou lišit od vaší představy (což zejména u těch menších samozřejmě budou a je to naprosto v pořádku), popusťte uzdu fantasie a přemýšlejte spolu, co všechno se v té chumelenici skrývá. 🙂

Co potřebujete:

 • čtvrtku,
 • tempery,
 • štětec,
 • alobal,
 • provázek,
 • tyčinky do uší.

Vhodný věk:

 • předškoláci s pomocí,
 • školáci už to zvládnou sami.

Co si dítě procvičuje:

 • jemnou motoriku,
 • představivost.

Postup:

 1. Vytlačte na čtvrtku barvu, hodně barvy. Pro další fázi ve potřeba, aby rychle nezaschla.
  My jsme zvolili tmavé odstíny pro noční pozadí, ale můžete to samozřejmě pojmout po svém.
 2. Barvu rozetřete po celé ploše papíru. Klidně ledabyle, zbytek dodělá alobal.
  Barva ovšem musí být ve velké vrstvě, raději to znovu opakuji, s dětmi to přece jenom trvá, takže té barvy bude potřeba o to více.
 3. Zmuchlejte kus alobalu do kuličky a obtiskávejte ji do barvy. Ihned uvidíte, jak se vám pozadí mění před očima.
 1. Obrázek nechte důkladně proschnout a připravte si kus provázku, který namočíte do bílé barvy.
 2. Provázek natáhněte a krátce přejeďte po čtvrtce. Vznikne něco, co při trošce fantasie připomíná břízu nebo zasněžený kmen stromu, na který jste posvítili.
 3. Udělejte silnější i slabší kmeny, prostě kus přirozeného lesa.
 4. V této fázi můžete skončit, nebo pokračovat, aby si děti vyzkoušely další techniky.
 1. Pomocí karty (na obrázku vidíte rozstříhanou krabici od temperek) namočené do bílé barvy můžete zvýraznit kmeny stromů a vytvořit jim i pár větví.
  Děti to vzaly po svém, větví vytvořily opravdu hodně, resp. vznikl i jeden keř, až se tam stromy začaly ztrácet. Nechala jsem je, je to jejich obrázek.
 1. Pomocí tyčinky namočené do bílé barvy vytvořte velké těžké vločky sněhu. Čím méně, tím lépe, jinak se začne původní představa rychle ztrácet.
 2. Nakonec ještě naneste trošku barvy na další kouli alobalu a obtiskněte drobný sníh. Té barvy stačí opravdu málo, jedno potření štětcem, jinak vznikne tak možná sněhulák, ne sněžení.

Zimní les pomocí provázku není to poslední, co jsme v poslední době vyráběli. Pár našich adventních aktivit na blog ještě přidám, ač to letos už nebude zcela aktuální. 🙂

Přeji všem krásné svátky a hodně zdraví a štěstí do nového roku!

Novinky e-mailem?

Líbí se vám nápady pro děti na tomto webu? Chcete dostávat zprávu pokaždé, když vyjde nový článek? Stačí zadat vaši e-mailovou adresu.

Spam opravdu neposílám. Dostávat budete pouze upozornění na nové články. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli odhlásit.

Author: Verča | (d)veruce

Máme doma šikovného kluka školního věku, který mě hned v prvních měsících přiměl vydat se na dráhu kontaktního rodiče. Díky němu jsem se začala zajímat o nošení, bezplenkovku, BLW (příkrmy do ruky), BF obuv a v neposlední řadě o alternativní vzdělávání. Nejvíc souzním s metodami Marie Montessori, v jejíž pedagogice hledám inspiraci nejčastěji. Více se o mně dozvíte v menu Info > Kdo jsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *