Téma pampelišky – pracovní list, omalovánka, úkoly a vyrábění zejména pro předškoláky a malé školáky, inspiraci tu ale určitě najdete i pro mladší (a možná i starší) děti.
Letošní podivné jaro utíká jako voda, je nejvyšší čas se zase vrátit s dalšími tipy pro zvídavé děti. Děti měly předevčírem svátek a já pro ně připravila téma pampelišky. Původně jsem je měla připravené už tak před měsícem, ale nějak nám to nevycházelo. Malovala jsem si (a děti se na to také těšily), že až začne být trochu teplo, budeme se takto učit na trampolíně, jenže poslední měsíc a půl u nás hodinu pršelo, hodinu bylo pod mrakem, na deset minut vykouklo slunce a zase se zamračilo a zase pršelo. Pořád dokola. Trampolína byla pořád mokrá a nám se ji nechtělo pořád utírat, navíc jsme si všichni našli i jinou zábavu než připravené téma (a chystám o tom také články). Nu, netřeba to asi dále pitvat, stejně to nikoho nezajímá. 😉
Něco málo o tomto léčivém plevelu
- Složitému tvaru listu, jaký má pampeliška, se latinsky říká leontodon. Z tohoto pojmu pochází mj. anglické (dandelion), francouzské (dent de lion) i německé (Lowezahn) označení této rostliny. Všechny znamenají totéž – lví zub.
- Pampeliška je odolná, najdeme ji v celé Eurasii, a to od Arktidy až po subtropy.
- Ač je považována za plevel, platí zejména za léčivou rostlinu. Používá se k léčbě jater, žlučníku, ledvin i močových cest.
- Z květů se vyrábí pampeliškový med, z poupat falešné kapary, mladé listy se přidávají do salátů a z kořene se vaří léčivý odvar nebo se restuje společně s kořenovou zeleninou.
Životní cyklus, aneb jak pampeliška kvete
Celé téma jsme začali několika časosběrnými videi, která zachycují pampelišku během celého roku, případně alespoň během několika týdnů. Fascinovaně na to koukali oba. Vývoj květu pampelišky na kartičkách pak beze stínu pochybností seřadili a následně i správně označili v pracovním listu. Různá stádia květu si můžete níže stáhnout též.
Pampelišky barví!
Pampelišky barví ruce i oblečení, to všichni jistě moc dobře vědí. Napadlo vás ale vyzkoušet to i na papír? Děti si obrázek smetánky lékařské vybarvily přímo pampeliškou. Ten jejich údiv vám přeji vidět. 🙂
Stavba rostliny a měření
Na pampelišce jsme si ukázali, resp. zopakovali základní části rostliny. Pracovní list, který vidíte na fotkách, si můžete níže stáhnout. Pomocí červenomodrých tyčí jsme si také ukázali, jak velké (malé) stonky, mohou najít. Pampeliška se totiž může dorůst 5 až 40 centimetrů.
Natrhané pampelišky děti seřadily podle velikosti a následně jsme si společně ukázali, jak změřit délku stonku pomocí svinovacího a krejčovského metru. Pracovní list počítá i s délkou kořenů, ale pampelišku s kořenem jsme měli pouze jednu, takže jsme tento úkol vynechali.
Pampelišky pomocí roličky a obrázek z chmýří pampelišek
Na závěr jsme se pustili do vyrábění. Děti nasbíraly odkvetlé pampelišky, jimiž následně posypaly tmavá pozadí na čtvrtkách, která vytvořily temperami. Následně tvořili bílou pampelišku pomocí nastřižené roličky od toaletního papíru, kterou doplnily o obtisk listu. Podrobný návod na obě techniky chystám do samostatného článku.
Materiál ke stažení

Pampelišky – pracovní list k vybarvení nebo barevný
Jak kvete pampeliška – k vybarvení nebo barevně
Pampelišky – omalovánka
Na závěr ještě tématická básnička od Františka Hrubína z knihy Je nám dobře na světě.
Pampelišek plná louka
a náš Vítek do nich fouká,
kolem všude bílo.
Snad tu nesněžilo?
Kdepak! To náš malý smíšek
fouká jako čtyři
a z těch bílých pampelišek
odletuje chmýří.
Fouká, fouká, oči mhouří:
jako vláček v bílém kouři
v chmýří se nám ztratí
za vysokou tratí.
Jak na pampelišky s mladšími předškoláky či batolaty?
Napadá mě mnoho aktivit – počítání (do tří, do pěti, do deseti,…), hledání dvou stejně dlouhých stonků, psaní písmen ze stonků, skládání obrazců z květů a mnoho dalších. Myslím, že naše starší zkušenosti a nápady ještě shrnu v dalším článku o pampeliškách, kam mj. zařadím i tvorbu věnečku či náramku a nějaké ty šablony pro pohyblivou abecedu.
Další tipy určitě najdete i na těchto webech a blozích: Pesleří, předškoláci.cz, Kunčická
Zdroje informací: Wikipedia, kytkykjidlu.cz a několik knih, které se nám válí doma a ještě tu o nich bude řeč. 🙂
Máte rádi pampelišky?
Co jste s nimi dělali s dětmi vy?